W sobotę 3 grudnia budynek Laboratorium przy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski stał się sceną niezwykłego międzynarodowego poetyckiego show, stwarzającego artystom możliwość skomentowania otaczającej rzeczywistości. Dzięki temu mogliśmy sobie przypomnieć, że bunt przeciwko uprzedzeniom oraz nierówności społecznej nie ma narodowości.

Na wstępie ostrzegamy, że jeśli ktoś oczekuje od utworów poetyckich jedynie funkcji czasoumilania, może się lekko rozczarować. Twórczość spoken word, stanowiąca wypadkową poezji, muzyki i teatru, nie boi się tematów trudnych, wyśmiewa, zmusza do refleksji i szuka odpowiedzi na pytanie o ogólny sens. Czerpiąc z wielu dziedzin sztuki artyści często balansują na granicy tego, co jest społecznie akceptowalne, aby jak najdobitniej przekazać swoje refleksje na temat kondycji współczesnego świata.

Jednym z największych festiwali poezji performatywnej jest organizowany od 2005 roku warszawski Spoke’n’Word Festival. Współorganizatorami tegorocznej 12-ej edycji byli: Austriackie Forum Kultury, Czeskie Centrum, Duński Instytut Kultury, Instytut Camõesa, Rumuński Instytut Kultury oraz Węgierski Instytut Kultury.

Hasło tegorocznej edycji Mikro-Fonie stanowiło nawiązanie do sprzętu będącego narzędziem pracy artystów spoken word, podkreślając jednocześnie, że każda wypowiedź – zarówno wybitnego twórcy, jak i przeciętnego zjadacza chleba – jest jedynie ledwo słyszalnym mikro-głosem w codziennym zalewie informacji. Szansę przebicia się ze swoim przekazem stwarza między innymi S’n’W.

Jak na wstępie podkreśliła kuratorka Festiwalu, Natalia Malek, większość tekstów prezentowanych podczas tegorocznego show miała charakter ironiczny lub ukazywała rzeczywistość w krzywym zwierciadle, przewrotnie skupiając się na przedstawieniu nieprawdy. W trakcie półtoragodzinnego performensu poprzedzonego slamem poetyckim, artyści skupiali się na problemach dobrze znanych wszystkim ludziom niezależnie od szerokości geograficznej, takich jak przemijanie oraz nieprzystosowanie do rzeczywistości zmechanizowanego świata.

Podczas tegorocznej edycji swoje teksty w ojczystych językach prezentowali: Austriaczka Agnes Maier, Adela Hrdličkova (Adeladla) z Czech, Katrine Volsing z Danii, Portugalczyk Ricardo Gouveia Blayer, Rumun Mircea Enescu oraz Szinesz Bob z Węgier. Polską reprezentację stanowili Grzegorz Bruszewski Estragon i Alex Freiheit. Wszyscy artyści są uznanymi twórcami spoken word. Ci, którzy nie mieli jeszcze okazji zapoznać się z ich twórczością, mogą to zrobić chociażby za pośrednictwem serwisu YouTube. Gwarantujemy, że będzie to dopiero początek Waszej przygody z poezją spoken word.

 

Autorka: Julia Witkowska