To już ostania szansa, aby obejrzeć ekspozycję Magia i Sztuka Bali w warszawskim Muzeum Etnograficznym. Chociaż pogoda zachęca do spędzania wieczorów pod kocem z kubkiem ciepłej herbaty, dla tej wystawy zróbcie wyjątek. Warto!

Powiew egzotyki z dalekiej indonezyjskiej wyspy w samym środku mroźnej zimy brzmi kusząco. Zwłaszcza, kiedy egzotyka splata się ze sztuką i przenosi nas w zupełnie inny, niemalże bajkowy świat. Taka właśnie jest wystawa Magia i Sztuka Bali, którą można podziwiać w Państwowym Muzeum Etnograficznym do 29-go stycznia.

Ekspozycja została podzielona na dwie części, odpowiadające sferom sacrum i profanum. W pierwszej z nich znajdziemy wizerunki hinduistycznych bóstw oraz ilustracje indyjskich eposów utrwalone w dziełach malarskich i rzeźbie, a także bogatą kolekcję sakralnych tkanin. Na przestrzeń profanum składają się natomiast obrazy, materiały oraz figury nawiązujące do świeckich aspektów życia Balijczyków. Warto tutaj zwrócić uwagę zwłaszcza na zbiór rzeźb powstałych w latach 30. ubiegłego stulecia w stylu nazywanym balijskim art deco. „Pomostem” łączącym sferę sacrum ze sferą profanum jest - również pochodząca z lat 30. XX w. - grupa rysunków wykonanych tuszem na papierze. Co ciekawe, niegdyś właścicielami części z nich byli znani antropolodzy: Gregory Bateson i Margaret Mead. Wszystkie prezentowane na wystawie eksponaty pochodzą z kolekcji Krzysztofa Musiała – przedsiębiorcy-milionera, właściciela jednej z największych w Polsce prywatnych kolekcji sztuki.

Niepokojąca, pełna dramatycznej ekspresji, misterna i tajemnicza – wszystkie te słowa wydają się doskonale opisywać balijską sztukę. Charakterystyczna bogata ornamentyka to efekt wpływu sztuki hinduskiej, jednak w części dzieł malarskich nie da się nie zauważyć inspiracji stylem artystów zachodnich. Ogromną rolę na Bali odgrywa rękodzieło, zwłaszcza tkactwo. Tkaniny stanowią bardzo ważny element obrzędów religijnych, są także istotnym komponentem ubioru, dlatego też poświęcona została im spora część wystawy.

Oryginalny balijski folklor jest rozpoznawalny na całym świecie i co roku przyciąga na wyspę setki turystów. Zanim jednak spakujecie plecak i kupicie bilet – zajrzyjcie do Muzeum Etnograficznego. Magia i Sztuka Bali da Wam doskonały przedsmak tego, co Was czeka na Wyspie Bogów :)

 

Autorka: Julia Witkowska