Z okazji przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Finlandię, w podróż po Europie wyruszyła wystawa poświęcona fińskiej architekturze i wzornictwu. Jednym z pierwszych przystanków na jej trasie jest Warszawa - od wczoraj możemy ją oglądać w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Przyciągnie nie tylko znawców designu.

Ekspozycja Echa – 100 lat fińskiej architektury i wzornictwa to największe odbywające się poza granicami kraju wydarzenie towarzyszące obchodom stulecia niepodległości Finlandii. Zorganizowana pod patronatem Ambasady Fińskiej w Warszawie wystawa jest nie tylko historią dokonań fińskich projektantów i architektów po 1917 roku, ale także – a może przede wszystkim – opowieścią o fińskim społeczeństwie i o wyzwaniach, jakie stawia życie na Północy.

Nieprzyjazny klimat oraz trudne warunki naturalne zmuszają fińskich twórców do  poszukiwania innowacyjnych, a przy tym prostych i skutecznych rozwiązań ułatwiających codzienne funkcjonowanie. Widać to zwłaszcza w produkcji wysokiego jakościowo oświetlenia – zimy w Finlandii są ponure, a w najbardziej wysuniętych na północ regionach światło słoneczne stanowi prawdziwy luksus. Nic zatem dziwnego, że w architekturze Finowie kładą nacisk na rozwiązania wykorzystujące naturalne światło do maksimum.

Oprócz zagadnienia światła i ciemności, ekspozycja dotyka także kwestii równości, wytworów człowieka, rozwoju, tradycji, wspólnoty, krajobrazu oraz ciszy, która stanowi istotny element fińskiej kultury. Ciekawy jest też sposób, w jaki Finowie wykorzystują design do promowania zasady równości: rzeczy powinny być zaprojektowane i wykonane w sposób zaspokajający najbardziej wysublimowane gusta, ale również tak, aby każdy mógł sobie na nie pozwolić.

Jednym z najwspanialszych przykładów fińskiej myśli architektonicznej jest sam budynek Muzeum Historii Żydów Polskich zaprojektowany przez Fina Rainera Mahlamäkiego. Jak podkreślił podczas wernisażu 12-go stycznia premier Finlandii Juha Sipila, budynek POLIN jest jednym z najbardziej spektakularnych dzieł architektury fińskiej na świecie, nic zatem dziwnego, że w sposób naturalny został on wybrany na miejsce prezentacji dokonań twórców z Finlandii.

Poza przykładami rozwiązań architektonicznych, na wystawie znajdziemy także między innymi elementy ubioru, biżuterię, meble oraz inne przedmioty codziennego użytku. Ekspozycja będzie dostępna w warszawskim muzeum do 23 lutego, po czym wyruszy w dalszą drogę po europejskich krajach.

 

Autorka: Julia Witkowska