Niektórzy ludzie narzekają na stolicę. Uważają, że jej mieszkańcy są zawsze w pośpiechu, że ludzie tu są nieco obojętni i nie za bardzo przyjaźni. Inni są przeciwnego zdania – stolica dla nich to serce kraju – serce, które jest odpowiedzialne za funkcjonowanie całego organizmu.
Zapoznałam się z Warszawą wiele lat temu i od razu zakochałam się w tym mieście. Często wędrując po ulicach, porównywałam symbole niektórych zabytków miasta z najważniejszymi atrybutami stolicy, w której się urodziłam – Baku. W tym krótkim artykule chciałabym podzielić się z naszym międzynarodowym czytelnikiem własną wizją na temat wizytówek stolicy Polski. Ponadto, spróbuję w jakiś sposób porównać ważne dla Warszawy atrybuty z podobnymi symbolami Baku. Może w taki sposób uda się bardziej przybliżyć te dwa niesamowite miasta. 
 
A – jak Agrykola, tzw. kolebka sportu warszawskiego. Ten ośrodek sportowy w Parku Łazienkowskim był zbudowany przez architekta Karola Ludwika Agrykolę. „W 1912 roku powstało tutaj pierwsze w Warszawie boisko piłkarskie (..)”. (1) Trudno przecenić rolę piłki nożnej w życiu polskich kibiców. Przypominam, choć i ze smutkiem, jak w 2005 r. podczas meczu Polska-Azerbejdżan w Warszawie, polska drużyna zwyciężyła wynikiem 8:0. Po meczu, w hotelu Sheraton podeszłam do bramkarza polskiej drużyny Jerzego Dudka i złożyłam gratulacje. Na co on podziękował azerbejdżańskiej drużynie za grę, powiedział, że „Azerzy dali Polakom trochę pobiegać po polu” i zrobił z naszą grupą dziennikarzy zdjęcie poprawiając z szacunkiem azerbejdżańską flagę. Klasa.
 
Odpowiednikiem Warszawskiego klubu piłkarskiego „Agrykola” jest azerbejdżański klub piłkarski „Neftchi” w Baku. Został założony w 1937 roku i do 1968 roku był nazywany „Neftiannik”. W czasach sowieckich grał w Premier Lidze Związku i był bardzo znany. Obecnie klub ten gra w Premier Lidze Azerbejdżanu. „Neftchi” – pierwszy w historii azerbejdżański zespół, któremu udało się dojść do fazy grupowej Ligi Europejskiej UEFA. Stadion imienia wybitnego sędziego piłkarskiego Tofiga Bakhramova jest areną klubu Neftchi (2). Obecnie Azerbejdżan inwestuje w różnego rodzaju sportowe dyscypliny. Dotyczy to też piłki nożnej. Oprócz tego wspiera i sponsoruje międzynarodowe drużyny. Chyba każdy polski kibic wie, że Azerbejdżan jest sponsorem klubu Atletico Madryt do końca sezonu 2014/2015. „Tym samym logo tego kraju (z dołączonym hasłem Land Of Fire) nadal będzie widniało na koszulkach Rojiblancos, choć okresowo mogą zdarzyć się sytuacje, że podopieczni Diego Simeone będą mieli na trykotach jakieś specjalne logo (jak np. to promujące European Games 2015, które odbędą się w Baku)” (3).
 
B – jak Belweder. Każdy turysta, który przyjeżdża do Warszawy, koniecznie musi zobaczyć Pałac Belwederski, który był zbudowany jeszcze w XVII wieku. Z jego historią wiąże się osoba Stanisława Augusta Poniatowskiego, „który założył tutaj manufakturę fajansów. Obecnie Belweder jest wykorzystywany do celów reprezentacyjnych, uroczystości o charakterze wojskowym oraz spotkań dyplomatycznych władz państwa z przywódcami zagranicznymi” (4).
 
Może budowa, o której będzie mowa nie jest Pałacem, ale co ciekawe, jej rekonstrukcja odbywała się właśnie podczas, kiedy w Warszawie powstał Belweder, czyli w XVII wieku. Mowa o Ateszkach – Świątyni Ognia w Surachany (wieś, 30 km od centrum Baku) celebrowanej przez wyznawców Zoroastryzmu, Hinduizmu i Sikhów. Pierwsza wersja budynku została zniszczona w VII w. (5). Ateszkach w tłumaczeniu oznacza „ogień”, „dom ognia”, „świątynia ognia”. Trudno sobie wyobrazić, jak w XVII wieku ludzie różnych religii, którzy wędrowali wzdłuż Wielkiego Jedwabnego Szlaku ze Wschodu na Zachód i z Północy na Południe, spotykali się przy tej Świątyni, znajdowali tu przytułek. Na pewno atmosfera tych spotkań była bardzo ciekawa. Ołtarz przyciągał wielu różnego rodzaju ludzi. Tu odbywała się wymiana informacji o świecie, odbywał się handel, a artyści – poeci, malarze i śpiewacy – rozwijali swoją twórczość. Nie bez powodu ta Świątynia ma nazwę „Ogień” – ogień wśród ludzi, w środku serca, światło dookoła.
 
Ciąg dalszy nastąpi.

Hijran Aliyeva-Sztrauch
 
Bibliografia:
 
1)    MKS Agrykola, Oficjalna strona Klubu piłkarskiego: http://www.mksagrykola.pl/index.php/o-klubie
 
2)    Neftchi PFK, Oficjalna strona Klubu piłkarskiego:
http://www.neftchipfk.com/ru/page.php?p=history
 
3)    „Azerbejdżan będzie sponsorem Atlético Madryt do końca sezonu 2014/2015”, 22.01.2014,
http://www.atleticopoland.com/news/show/azerbejdzan-bedzie-sponsorem-atletico-madryt-do-konca-sezonu-20142015
 
4)    http://www.warsawtour.pl/zabytki-i-inne-atrakcje/belweder-2446.html
 
5)    Patrz: Migawki z Azerbejdżanu, 02.09.2013
http://kolumber.pl/elementy/show/golist:147604/page:2