Jedną z pasji, która przerodziła się w tradycję we Włoszech jest picie kawy.

To zamiłowanie do picia kawy było towarem eksportowym na cały świat, a klasyczne włoskie espresso stało się symbolem włoskiego stylu życia, w którym poranne espresso jest punktem obligatoryjnym.

Espresso jest więc czymś więcej niż napojem. Karmi zmysły intensywnymi aromatami, które zmieniają się w zależności od gatunku kawy. Jest ważnym elementem życia społecznego, przy filiżance kawy dzielimy się z innymi myślami i przeżyciami. Wśród wielu gatunków kaw największą popularnością cieszy się mieszanka Arabiki i Robusty. Prawdziwe włoskie espresso zawdzięcza swój aromat mieszance tych dwóch kaw oraz właściwemu jej przyrządzeniu.

Odpowiednie ciśnienie ekspresu oraz odpowiednie ustawienie młynka są również kluczowymi elementami w przygotowaniu dobrej kawy.

Co najdziwniejsze we Włoszech nie istnieją plantacje kawy, ponieważ roślina ta występuje w innych strefach klimatycznych: na przykład w Ameryce Południowej, tu przoduje Brazylia oraz w Afryce, gdzie w Etiopii produkuje się jedną z najlepszych kaw.

Również w Polsce istnieje pasja picia kawy, co więcej coraz więcej ludzi posiada w domu ekspresy z młynkami, co umożliwia spożywanie kawy o najlepszej jakości i świeżym aromacie, czyli kawy w ziarnach.

Wielu amatorów kawy używa tradycyjnej włoskiej moki i nie wyobrażają oni sobie udanego poranka bez filiżanki cappuccino, którego Włosi nigdy nie piją po posiłku.

Chciałbym zwrócić Waszą uwagę na obecną od niedawna na polskim rynku kawę Saicaf, która dzięki swojej wysokiej jakości i przystępnej cenie jest świetną alternatywą dla takich marek jak Lavazza czy Illy.

Oto kilka przykładów jak można przygotowywać kawę:

Espresso

Klasyczne espresso to kwintesencja tego, co w kawie najcenniejsze - cudownego aromatu, doskonałego smaku i silnie pobudzającego działania. Jego parametry są niezmienne od lat.
Oto one:
• ciśnienie wody przepływającej przez kawę - 9 bar
• temperatura wody zaparzającej kawę - 90 st. C
• czas wstępnego zaparzania 25 sek.
• czas ekstrakcji 25 sek.
• ilość otrzymywanego napoju - 30 ml
• ilość użytego surowca - 6,5-7

Ristretto

To kawa zdecydowanie mocniejsza od espresso. Ilość napoju w filiżance to ok. 10-20 ml, podawane w filiżance do espresso.

Doppio

To po prostu podwójne espresso (2x espresso, podawane w dużej filiżance typowej dla cappuccino).

Cappuccino

To napój kawowy, składający się z espresso, mleka i mlecznej pianki. Do jego przygotowania stosuje się mleko tłuste 3,2%, schłodzone do temperatury 4-5 st. C, która w procesie spieniania wzrasta do 60-65 st.C.

Cappuccino można podawać z bitą śmietaną, wystarczy 1 łyżka stołowa. Kawa ta świetnie obywa się bez cukru, jest już słodka dzięki śmietance. Wierzch napoju można posypać cynamonem lub kakao.

Caffe’ Latte

To espresso z dodatkiem dużej ilości gorącego mleka. Serwuje się w wysokich szklankach lub dużych filiżankach. Wierzchnią, cienką warstwę pianki mlecznej można posypać czekoladą lub cynamonem. We Francji napój ten nazywa się cafe au lait.

Latte Macchiato

To trójwarstwowy napój składający się z gorącego mleka, espresso, i pianki mlecznej. Serwowany w wysokich szklankach, ustawionych na porcelanowym spodku i z długą łyżeczką. Często stosuje się syropy smaku orzechowym lub waniliowym jako efektowną, dodatkową warstwę. Do szklanki należy wlać gorące mleko, a następnie piankę mleczną. Po odczekaniu aż obie warstwy wyraźnie się oddzielą, poprzez piankę mleczną, należy dolać świeżo zaparzone espresso.

Espresso Macchiato

To klasyczne espresso z dodatkiem niewielkiej ilości gorącego, spienionego mleka. Podaje się w filiżankach do espresso.

Mocha

To mieszanka gorącej czekolady, espresso i gorącego mleka. Składniki w równych proporcjach wlewa się do wysokiej szklanki.

Corretto

To espresso z niewielkim dodatkiem (ok.10 ml) alkoholu, najczęściej włoskiej grappy. Grappę można czasem zastąpić koniakiem lub brandy.

Espresso Con Panna

To espresso z łyżką zimnej bitej śmietany, zazwyczaj podawane w filiżankach do espresso.

Mokaccino

To mieszanka espresso i gorącej czekolady, udekorowana bitą śmietaną.

Irish Coffee

To światowej sławy drink kawowy, stworzony przez barmana Joe Sheridana z Irlandii. Napój ten powstaje na bazie ok. 40 ml irlandzkiej whisky. Do kieliszka należy wsypać 1 łyżeczkę cukru trzcinowego i zalać whisky. Delikatnie podgrzać nad płomieniem, następnie dodać espresso a na wierzch bitą śmietanę.

Cafe Frappe, Ice Coffee lub Caffe Fredo

Jest to mrożony napój kawowy. Przygotowywany jest z espresso, mleka, lodu, syropu do kawy i cukru na wiele różnych sposobów, często z użyciem blendera. Przygotować espresso i pozostawić do ostygnięcia. Następnie zimne espresso, lód ( 4 kostki), cukier (5 g), syrop do kawy ( 30 ml) i mleko ( 100 ml) dobrze zmiksować. Napój przelać do wysokiej szklanki, na wierzch nałożyć łyżkę bitej śmietanki i polać sosem czekoladowym.

Americano

To espresso z dodatkiem dużej ilości gorącej wody. Jest to najlepszy sposób na podawanie kawy w dużej objętości. Kawę taką podaje się w filiżankach o poj. ok. 200 ml.

Vanilla Velvet

Należy przygotować:
• 110 ml kawy
• 1/2 łyżeczki cukru
• 1 łyżka bitej śmietanki
• 20 ml ajerkoniaku
• 1 gałka lodów waniliowych
• troszkę likieru do dekoracji

Gorącą kawę, cukier i mleko wymieszać i odstawić do ostygnięcia.
Do wystudzonej mieszanki dodać ajerkoniak, wymieszać i wlać do wysokiej szklanki.
Włożyć kulkę lodów a na wierzch bitą śmietankę.
Polać kilkoma kroplami likieru.

Giovanni Genco