Wystawę 'Filce, jedwabie i karneole. Stroje Azji Środkowej' ze zbiorów Muzeum Azji i Pacyfiku można oglądać w Galerii Nusantara w dniach 19 kwietnia – 9 listopada 2007 r. Na przebogatą tradycję Azji Środkowej składa się dziedzictwo licznych i różnorodnych grup etnicznych. Świadectwem wielowiekowej kultury muzułmańskiej tego regionu są wspaniałe miasta, takie jak Samarkanda, Buchara, Aszchabad czy Herat, ich niepowtarzalna architektura, fantastyczne ornamenty, luksusowe tkaniny i kobierce powstające w pracowniach rzemieślników. Z kolei w wielu społecznościach koczowniczych nadal żywe są pozostałości wierzeń przedislamskich i bogactwo związanych z nimi symboli.

Wystawa Filce, jedwabie, karneole ukazuje kolekcję strojów i biżuterii charakterystycznych dla ludów Azji Środkowej: Kazachów, Kirgizów, Turkmenów, Uzbeków, Tadżyków, Pasztunów, Hazarów, Beludżów i Nuristańczyków. Ubiory kobiece i męskie całego regionu, składające się zasadniczo z obszernej tuniki, szerokich szarawarów i płaszcza, wykazują wiele podobieństw. Jednak każda z grup wykształciła także odrębne, charakterystyczne cechy stroju, w czym decydującą rolę odegrał styl życia, środowisko naturalne i dostępne materiały. Surowy tryb życia koczowniczych Kazachów i Kirgizów wpłynął na powstanie prostych, oszczędnie zdobionych strojów z tkanin bawełnianych, skór i futer oraz filcu z owczej wełny. Zamieszkujący głównie tereny pustynne Turkmeni tworzyli stroje o kontrastowej kolorystyce, pokryte skomplikowanym haftem geometrycznym, którego symboliczne motywy pełnią funkcję apotropaiczną, podobnie jak charakterystyczna biżuteria z karneolami. Uzbecy i Tadżycy, prowadzący przeważnie osiadły styl życia, trudniący się rolnictwem lub skupieni w miastach leżących na skrzyżowaniu szlaków handlowych, chlubili się najbardziej zróżnicowanymi ubiorami z wyrafinowanych, bogatych tkanin jedwabnych, w tym wspaniałych ikatów. Zamieszkujący Afganistan Pasztunowie, Hazarzy oraz Beludżowie pozostawali pod wpływami perskimi, co również znalazło odzwierciedlenie w ich ubiorach. Wśród mieszkańców Afganistanu wyróżniają się Nuristańczycy, żyjący w odizolowanych dolinach i zachowujący odrębne tradycje. Jednak niezależnie od miejsca powstania i przynależności etnicznej twórców stroje całego rozległego regionu wykazują fantastyczne bogactwo kolorów i ornamentów.

Być może jest to swego rodzaju odpowiedź na surowość krajobrazu, zdominowanego przez pustynie Kyzył-kum i Kara-kum, a od wschodu przez niedostępne góry Tien-szanu, Pamiru i Hindukuszu. Wystawa prezentuje typowe dla wszystkich grup etnicznych ubiory, wśród których powszechnie występują lekko rozkloszowane lub dopasowane płaszcze – zapany z bawełny, aksamitu, jedwabno-bawełnianych tkanin adras lub słynnych tkanin ikatowych abr. Towarzyszą im inne okrycia, szarawary, koszule, obuwie, a przede wszystkim nakrycia głowy. Licznie reprezentowane są popularne w całej Azji Środkowej czapeczki znane pod rosyjską nazwą tiubietiejek, zdobione haftem typowym dla poszczególnych regionów, oraz skomplikowane, ceremonialne przybrania głowy noszone przez kobiety. Uzupełnieniem strojów są przykłady biżuterii – przede wszystkim turkmeńskiej, kazachskiej, uzbeckiej i pasztuńskiej.


Wystawa czynna:
  • poniedziałek, środa, piątek: 13.00-19.00
  • worek, czwartek: 12.00-18.00

Bilety:
  • normalne - 5 pln
  • ulgowe - 3 pln
  • czwartki - wstęp wolny


Galeria Nusantara
Muzeum Azji i Pacyfiku
ul. Nowogrodzka 18


www.muzeumazji.pl