Hilda Stern Cohen - w obliczu nienawiści Holocaustu
spektakl opowieści o postawie godnej naśladowania.


Muzeum Opowiadaczy Historii, Beit Warszawa, Łódzki Dom Kultury, Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz TeatrNN-Brama Grodzka gorąco zapraszają na serię prezentacji spektaklu opowieści.

Przedstawienia w Warszawie odbędą się:
2 marca o godz. 13.00 - XII Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza, ul. Sienna 53,
3 marca o godz. 18.00 - Muzeum Opowiadaczy Historii, Konstancin-Jeziorna, Czarnów, ul. Diamentowa 8.

Celem spektaklu jest ukazanie bohaterskiej sylwetki niemieckiej pisarki żydowskiego pochodzenia, która jako młoda dziewczyna znalazła się w łódzkim gettcie, a później została deportowana do obozu koncentracyjnego Auschwitz.

W obliczu bardzo trudnych warunków życia i wizji zagłady nie straciła nadziei i całe swoje działanie skierowała na pomoc innym i pracę tworczą. Głęboka wiara judaizmu i płynąca z niej postawa miłości bliźniego pozwoliły jej przetrwać nieludzkie okropności Holocaustu. Bedąc sama głodna, dzieliła się pożywieniem z innymi którzy również głodowali, walczyła o przetrwanie lecz nigdy nie czyniła tego kosztem drugich.

Oprócz działań w kierunku opieki współtowarzyszami niedoli, jej niezwykle rozbudowane życie duchowe zaowocowało ciekawymi pracami literackimi, które w większości zostały odkryte dopiero po jej śmierci w Baltimore, USA w 1997 roku.

Na rok przed śmiercią Hildy Stern Cohen jedna z czołowych opowiadaczek amerykańskich Gail Rosen nagrała z nią wielogodzinne wywiady. W oparciu o te bezcenne nagrania oraz prozę i poezję Hildy, Gail Rosen stworzyła półtoragodzinny program opowieści "For Tomorrow: Poetry, Music, and the Story of Hilda Stern Cohen", który obecnie próbujemy przybliżyć polskiej publiczności.

Wiecej na www.research.pl

(źródło: www.muzykant.folk.pl)