Już po raz 13., w dniach 27 sierpnia - 4 września, kultura żydowska na nowo rozgości się w Warszawie!

Festiwal Warszawa Singera to kultura żydowska w najlepszym wydaniu: znakomici artyści, pisarze, muzycy wraz z ich innowacyjnymi projektami. Jest to szansa poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Rozmowy z ekspertami, historykami, naukowcami. Wspólną dyskusja, wymiana poglądów i wiedzy. Festiwal jest miejscem spotkania wszystkich tych, dla których świat jidysz jest ważnym elementem polsko-żydowskiego dziedzictwa.

W HOŁDZIE TRADYCJI
Muzyka zajmuje na Festiwalu Singera czołowe miejsce. Zaproszeni artyści poprzez swoją twórczość wykazują chęć odkrywania nie tylko historii, ale i współczesności. Dlatego też tegoroczna edycja pokazuje, jak muzycznie rozwija się i w którym kierunku podąża kultura jidysz.

Festiwal tradycyjnie zainauguruje koncert w Synagodze im. Nożyków, podczas którego usłyszymy najznakomitszych światowych kantorów. Wystąpią: Yaakov Lemmer, Benzion Miller, Tzudik Greenwald przy akompaniamencie wybitnego pianisty Menchaema Bristowskiego oraz z towarzyszeniem Orkiestry Warszawskiej Opery Kameralnej. Orkiestra zaprezentuje się także na Placu Grzybowskim z jednym z najważniejszych utworów sakralnych w historii muzyki – 'Requiem' Mozarta. Ostatnia kompozycja genialnego twórcy zabrzmi w wykonaniu czworga wybitnych solistów-śpiewaków WOK oraz Zespołu Wokalnego i Orkiestry Sinfonietta WOK. W podróż po 'Żydowskiej muzyce XX wieku na smyczki' zabierze nas elita polskich smyczkowców: Katarzyna Duda, Katarzyna Brudnik-Gałązka oraz Marcin Zdunik. Obejrzymy niezwykły projekt 'Yiddish Tango', przywracający nas do Warszawy lat 30. Nowe aranżacje tang po polsku, jidysz, hebrajsku i hiszpańsku wykona pieśniarka Olga Avigail oraz zespół kompozytora i pianisty Hadriana Tabęckiego 'Tango Attack'.

Z ZAGRANICY
Tegoroczną gwiazdą koncertu finałowego będzie nowojorska grupa klezmerska The Klezmatics (USA). Wszechstronna i eklektyczna twórczość zespołu łączy różnorodność stylów i gatunków muzycznych od tradycyjnych pieśni żydowskich, jazzu, poprzez gospel, do rocka. Koncert plenerowy 'Noc Klezmerów' będzie okazją do wysłuchania zespołu Hamsa (Wielka Brytania), łączącego muzykę żydowską Europy Wschodniej i sefardyjskiej Turcji w autentyczny, śródziemnomorski muzyczny tygiel. Wystąpi też założone przez dwie Iranki i Serbkę austriackie trio Sormeh, którego specjalnością jest eklektyczne łączenie radosnej improwizacji zaczerpniętej z  tradycji muzyki orientalnej i bałkańskiej z muzyką żydowską.

Pisarz Primo Levi oraz jego obozowa twórczość poetycka są kanwą projektu multimedialnego Francesco Bruno Ensemble 'Remember' (Włochy). Wzruszająca muzyka stanowi tło dla poezji Levi'ego i jego świadectwa o tragicznej rzeczywistości w obozie zagłady.

Organizatorzy, jak zawsze otwarci na innowacyjne projekty muzyczne, zapraszają na występ izraelskiego trio z Tel Awiwu, Savannah And The Stringz. Zespół po raz pierwszy w Warszawie zaprezentuje swoje odważne eksperymenty muzyczne, łączące jazz, Indie rock, kabaret i klasyczną muzykę kameralną we współczesnym stylu.

Z KLASYKI GATUNKU - JAZZ
Muzyka jazzowa na stałe rozgościła się już w programie Festiwalu. Miłośników gatunku już po raz trzeci zaprosimy na 'Singer Jazz Festiwal'.

Będziemy gościć wyjątkową osobowość sceny jazzowej, Włodzimierza Nahornego, który obchodzi jubileusz 75-lecia urodzin. Swój muzyczny program zaprezentuje z gościnnym udziałem Zbigniewa Namysłowskiego, Wojciecha Jachny i Wojciecha Myrczki. Usłyszymy Trio Sefardix stworzone przez braci Oleś z gościnnym udziałem Jorgosa Skoliasa. Bracia Oleś od dziesięciu lat tworzą autorskie projekty jazzowe, zaś Skolias, polski wokalista greckiego pochodzenia wykorzystuje starodawne techniki śpiewu w nowatorskich wykonaniach. Wspólnie zaprezentują żydowskie utwory z najnowszej płyty tria 'Maggid'. Leszek Żądło, polski saksofonista na stałe mieszkający w Niemczech, zawita do nas z muzyką wielkiego miłośnika kultury żydowskiej Krzysztofa Komedy, pochodzącą z musicalu 'Wygnanie z Raju'. W wyjątkowym wnętrzu Synagogi im. Nożyków wystąpi pianista Kuba Stankiewicz z projektem 'The Music of Henryk Wars'. To trzeci z cyklu koncertów poświęconych żydowskim kompozytorom polskiego pochodzenia. Wśród kameralnych składów wchodzących w program 'Singer Jazz Festiwal' warto wymienić Sphere, trio Jachna/Wójciński/Szpura, charyzmatyczne Obara/Wania Duo oraz wspomniany wcześniej Francesco Bruno Ensemble (Włochy) wspierany przez dwóch wielkich muzyków włoskiej sceny jazzowej, z najnowszym projektem 'Witam'.

TEATRALNE INSPIRACJE
Miłośników teatru w najlepszym polskim i zagranicznym wydaniu zapraszamy po dużą dawkę emocji i wrażeń. Wszystkie festiwalowe spektakle odbędą się w tym roku w Teatrze Kwadrat.

Tekst tłumaczony najczęściej po Biblii na wiele języków świata, czyli 'Dziennik Anny Frank', jest tematem spektaklu Jakova Sedlara 'Anna Frank' (Chorwacja). Opowiedziany w formie teatralnej mszy, pozwala spojrzeć na tragedię Holokaustu przerażonymi oczami małej dziewczynki.

W kulinarną podróż śladami żydowskiej kuchni ze Wschodniej Europy zabiorą nas 'The Kishke Monologues'. Na niezwykłe muzyczno-kulinarne show składają się żydowskie pieśni i hebrajskie monologi młodych aktorów Narodowego Teatru Żydowskiego Yiddishpiel z Izraela, podane w zabawny i jednocześnie wzruszający sposób.

Do Jerozolimy lat 60. i przesłuchania byłego Obersturmbannführera SS cofniemy się w sztuce Franza Froshauera 'Eichmann' (Austria). To emocjonalna i poruszająca opowieść Adolfa Eichmanna, zbrodniarza wojennego skazanego za ludobójstwo, której towarzyszy chór podważający jego zeznania, będący ścigającym go koszmarem. Adaptacja sceniczna powieści Ota Pavla w reżyserii Jana Szurmieja 'Śmierć pięknych saren', opowiada historię wojennej, brutalnej rzeczywistości w typowy dla Czechów sposób: śmiechem przez łzy. Ile warte jest ludzkie życie, jaka jest cena poświęcenia? Na te pytania odpowiedzą Jerzy Zelnik i Sebastian Ryś w spektaklu 'Blizny pamięci' poświęconemu postaci Jana Karskiego. Temat utraty, ale jednocześnie ratunku, porusza performans 'Matki' powstały według idei Gołdy Tencer. Głos w nim mają matki – te z obozów zagłady, ratujące swoje niemowlęta przed niechybną śmiercią, oraz te drugie, przygarniające i otaczające opieką poza murami getta. Obejrzymy jedno z najlepszych, w opinii widzów oraz ocen recenzentów, przedstawień ubiegłego sezonu teatralnego w reżyserii Anny Smolar. 'Aktorzy żydowscy' to spektakl podważający stereotypy, mający na celu rozliczenie się z niechlubnych osądów wobec Teatru Żydowskiego i teatralnej sceny żydowskiej. Kwestionowane zawodowstwo oraz inne krzywdzące opinie stały się punktem wyjścia dla formuły spektaklu. W ramach projektu czytań performatywnych 'Przepisy domowe' pomysłodawcy i kuratora Mike Urbaniaka, publiczność zapoznaje się z klasycznymi sztukami żydowskimi we współczesnym, polskim przekładzie. Podczas Festiwalu na warsztat trafi 'Wielka wygrana' Szolema Alejchema w interpretacji Marty Guśniowskiej i reżyserii Tomasza Szczepanka.

KULTURA JIDYSZ W WIELU ODSŁONACH
Festiwal Singera to wielki wybór różnorodnych wydarzeń angażujących publiczność. Chętni wezmą udział w warsztatach z kuchni żydowskiej, dzieci wykażą się kreatywnie podczas zajęć plastycznych, wspólnie odkryjemy tajemnice żydowskiej Warszawy, a miłośnicy aktywnej rozrywki oddadzą się tanecznemu uniesieniu podczas warsztatów tańca żydowskiego.

Festiwal daje szansę poznania żydowskiej historii, tradycji i zwyczajów. Jest miejscem spotkania wszystkich tych, którzy szanują kulturę i dziedzictwo jidysz, ale też doceniają jej współczesny charakter i postępujący rozwój. Mamy nadzieję, że atrakcyjny program i różnorodność atrakcji  sprosta wymaganiom zarówno miłośników, jak i zaciekawionych żydowskim dziedzictwem.


FESTIWAL NA KONIEC LATA!
Zapraszamy na wielkie święto muzyki, teatru, historii i tradycji!

 

Sprzedaż biletów:
www.eventim.pl

XIII Festiwal Kultury Żydowskiej Warszawa Singera
Plac Grzybowski przy ul. Próżnej

Więcej informacji:
www.festiwalsingera.pl oraz www.facebook.com/FestiwalSingera