Fundacja dla Wolności, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Dzielnica Targówek zapraszają do Parku Rzeźby na Bródnie na 12. edycję rozgrywek piłkarskich Etnoliga.

 Na boisku nieważne są kolor skóry, orientacja seksualna czy religia. Liczą się szybkość, podanie i strzał. Będzie się można o tym przekonać w trakcie międzykulturowych rozgrywek piłki nożnej, które 16 lipca startują w Parku Rzeźby na Bródnie.

'Dziś często słyszy się o kryzysie polityki multikulturalizmu. Etnoliga pokazuje jak można prowadzić taką politykę skutecznie, jak budować wspólne wartości i więzi między ludźmi wychowanymi w różnych kulturach. Przez sport uwalniamy dobrą energię, ale i walczymy z dyskryminacją w samym sporcie: w dostępie do boisk, w kulturze kibiców, w mediach. To samo dotyczy równości płci. Futbol kobiecy w Polsce dopiero odkrywamy, a w Etnolidze od samego początku grały z nami dziewczyny. Tyle że wtedy było ich kilka, a teraz kilkadziesiąt. Piłka to pasja, która łączy ludzi, a boisko jest jak sportowa agora. Dlatego projekt jest zarządzany demokratycznie, a nasze działania wykraczają poza samą grę. Etnoliga to rodzaj miejskiego eksperymentu. Do tego mobilnego, ponieważ co sezon zmieniamy dzielnicę i zachęcamy lokalne społeczności do zabawy i nieoczywistych spotkań'. Krzysztof Jarymowicz, koordynator projektu.

Tym razem liga zawita na boisko w Parku Bródnowskim i stanie się częścią ósmej odsłony Parku Rzeźby pt. 'Mieszczanie z Bródna', której finałem będzie odsłonięcie pomnika – autoportretu mieszkańców. Bródno jest bardzo zróżnicowaną etnicznie dzielnicą, w której kultura fizyczna jest ważną częścią życia wielu mieszkańców.

W Etnolidze startują 8-12-osobowe amatorskie drużyny dorosłych (16+). W każdym zespole musi grać co najmniej 3 mężczyzn i 3 kobiety oraz zawodnicy przynajmniej 3 narodowości. Każda drużyna będzie gospodarzem jednej kolejki, podczas której przygotuje prezentację. W trakcie rozgrywek planowane są też warsztaty antydyskryminacyjne. Organizatorzy zapewniają obsługę techniczną, sędziowską i medyczną.  

Udział jest bezpłatny.

Terminy:
8 kolejnych sobót od 16 lipca do 3 września 2016, godz. 10-16

Park Bródnowski
ul. Wyszogrodzka 11