Chór POLIN to społeczny, eksperymentalny chór profesjonalistów i amatorów, młodych, dorosłych i seniorów, przedstawicieli mniejszości mieszkających w Warszawie, działający przy Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Oprócz tradycyjnych technik pracy z głosem, chór poszukuje też niestandardowych środków wyrazu: dźwięki, melodie i interpretacje powstają w wyniku indywidualnych i grupowych poszukiwań emisyjnych, rytmicznych i brzmieniowych. Chór wystąpi z projektem 'JewTube', towarzyszącym wystawie 'Szafa grająca! Żydowskie stulecie na szelaku i winylu', która opowiada o obecności  kultury i historii żydowskiej w muzyce popularnej XX wieku. Członkowie i członkinie Chóru będą żywymi płytami miksowanymi przez dwóch dyrygentów-DJ-ów – Seana Palmera i Kubę Pałysa. Usłyszmy utwory międzywojennych żydowskich kompozytorów, popularne filmowe piosenki międzywojnia, szlagiery teatrów i kabaretów żydowskich, do tańca porwą tanga, fokstroty, walce. Jest to czwarty duży projekt Chóru POLIN. Wcześniej grupa opracowała utwór, który towarzyszył Wielkiemu Otwarciu Wystawy Stałej w Muzeum POLIN w 2014 roku, a który wyrastał z legendy o przybyciu do Polski pierwszych Żydów. Drugi projekt – 'Dialog' – towarzyszył ogólnopolskiej konferencji 'Edukacja o różnorodności' i poprzez tekst oraz muzykę odnosił się do tematu uchodźców w Polsce. Trzeci projekt 'Zamenhof' miał premierę podczas Festiwalu 'Made in POLIN' jesienią 2016 roku i był inspirowany dźwiękami oraz językami przedwojennej muranowskiej ulicy.

W projekcie 'JewTube' wykorzystano następujące źródła:
Już taki jestem zimny drań / słowa: Ludwik Starski, muzyka: Henryk Wars
Sex appeal / słowa: Emanuel Schlechter,  muzyka: Henryk Wars  
Rebeka / słowa: Andrzej Włast, muzyka: Zygmunt Białostocki
Rebeka tańczy tango / słowa: Andrzej Włast, muzyka: Szymon Kataszek
Ach, żebyś ty wiedziała / słowa: Marian Hemar, muzyka: Fred Melodyst
Warszawo ma / słowa: Andrzej Włast, muzyka: Aleksander Olszaniecki
Sunrise sunset / słowa: Sheldon Harnick, muzyka: Jerry Bock
Avinu Malkeinu / trad.
Varshe / słowa: Nahum Stutchkoff , muzyka: Joseph Rumshinsky; aranżacja: Jakub Pałys (oparta na wykonaniu piosenki przez Mappamundi and Cabaret Warsaw; aranżacja: Jane Peppler)

Wstęp bezpłatny!

Komponent 'Oblicza różnorodności' realizowany jest w ramach projektu 'Żydowskie dziedzictwo kulturowe'. Wsparcie udzielone z funduszy norweskich i EOG przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Anielewicza 6