Czeskie Centrum zaprasza na przegląd nowego czeskiego filmu dokumentalnego. Czeskie filmy dokumentalne to świetna wizytówka tego, co jest obecnie najciekawsze w kinematografii naszych południowych sąsiadów. Podczas gdy czeskie kino fabularne stara się wrócić na wcześniejszy wysoki poziom po tym, jak w ostatnim czasie nieco zwolniło tempa, dokument ma się bardzo dobrze i ciągle ma do zaoferowania świeże, aktualne i odważne spojrzenie na rzeczywistość. Dwa pierwsze Przeglądy w kinach Muranów w Warszawie i Nowe Horyzonty we Wrocławiu przyciągnęły setki widzów, zawędrowały również do Krakowa. Trzecia edycja Przeglądu to najnowsze i najciekawsze dokonania czeskich dokumentalistów: nagradzane na wielu festiwalach lub po prostu żywo dyskutowane na forach społecznych. W programie znajdzie się 7 filmów.

Piątek 31.3., godz. 20.00

Zgubne piękno, reż. Helena Třeštíková i Jakub Hejna, 2016, 91 min.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Jakubem Hejną.
To portret największej czechosłowackiej gwiazdy filmowej Lídy Baarovej, która po swoim związku z niemieckim ministrem propagandy Josephem Goebbelsem została wrogiem narodowym i symbolem kolaboracji.

Sobota 1.4., godz. 16.00
Ameryka, reż. Jan Foukal, 2015, 71 min.
Zjawisko trampingu, typowych dla Czech weekendowych ucieczek od cywilizacji na łono natury i doświadczania innego rodzaju wolności niż na co dzień.

Sobota 1.4., godz. 18.00

Świat Daniela, reż. Veronika Lišková, 2014, 75 min.
To prawdopodobnie pierwszy film w światowej kinematografii, którego głównym bohaterem jest zdeklarowany pedofil. Dokument ten jest uznawany za swego rodzaju przełom i otwarcie w dyskusji o problemie pedofilii.

Niedziela 2.4., godz. 16.00
Czeska wojna piwna, reż. Jan Látal, 2014, 70 min.
To portret ludzi, którzy kochają piwo nad życie. Co zrobią, kiedy ich ukochanemu trunkowi zagrożą światowe koncerny? Czy globalizacja i zmiany w otaczającym nas świecie muszą oznaczać też zmianę w piwie? I przede wszystkim: czy piwo to nieodłączna część czeskiej tożsamości?

Niedziela 2.4., godz. 18.00
FC Roma, reż. Rozálie Kohoutová i Tomáš Bojar, 2016, 76 min.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserem Tomášem Bojarem.
To kronika w większości romskiego klubu piłkarskiego, którego członkowie muszą przekonywać inne "białe" drużyny w trzeciej lidze, aby w ogóle zechciały z nimi grać. Film ten jest opowieścią o różnych formach codziennej ksenofobii w Czechach.Trailer: https://www.youtube.com/watch?v=GBBs5dgmxqw.

Poniedziałek 3.4., godz. 18.00

Magiczny głos buntowniczki, reż. Olga Sommerová, 2014, 90 min.
Wprowadzenie do filmu wygłosi Teresa Drozda, dziennikarka radia RDC.
Historia Marty Kubišovej – gwiazdy pop, a także jednej z najważniejszych bohaterek czechosłowackiej opozycji. Film funkcjonuje jednocześnie jako opowieść o kobiecie, artystce i dysydentce. Przede wszystkim stanowi jednak pozbawiony patosu hymn na rzecz wolności twórczej.
Poniedziałek 3.4., godz. 20.00
Prawo Helena, reż. Petra Nesvačilová, 2016, 78 min.
Po filmie zapraszamy na spotkanie z reżyserką Petrą Nesvačilovą.
Portret policjantki, której udało się w latach 90. wsadzić za kratki dziesiątki ludzi związanych z gangiem Berdycha - w tym również szefa mafii. Reżyserce udało się nawiązać filmową relację z samym Berdychem i z byłymi członkami jego gangu.

Kino Muranów
Andersa 5