Muzeum Narodowe w Warszawie zaprasza na niezwykłą podróż po cesarskich Chinach oglądanych z perspektywy uczonego. Pakiet all inclusive obejmuje: wizytę w gabinecie literati, zgłębienie ulubionych rozrywek urzędników cesarskich oraz otoczenie się blichtrem dawnego Państwa Środka. Wszystko za cenę jednego biletu.

Wystawa Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego to monumentalne przedsięwzięcie będące efektem współpracy warszawskiego Muzeum Narodowego i Chińskiego Muzeum Narodowego w Pekinie, z którego pochodzą eksponaty. Jest to pierwsza w Polsce ekspozycja przybliżająca życie i działalność urzędników cesarskich (literati) – unikalnej grupy społecznej, która przez kilka stuleci współkształtowała najważniejsze dziedziny życia w Chinach.

W tym miejscu spieszymy z wyjaśnieniem: chińscy literati nie mieli nic wspólnego ze współczesnym wyobrażeniem biurokraty. Na długi i żmudny proces ich edukacji, oprócz studiów nad  Pięcioksiągiem konfucjańskim, składała się między innymi nauka malarstwa,  kaligrafii oraz poezji. W efekcie uczeni urzędnicy byli niezwykle uwrażliwieni na piękno – kolekcjonowali lub sami tworzyli przedmioty na wysokim poziomie artystycznym, których część można podziwiać do 8 stycznia 2017 roku w Muzeum Narodowym.

Warszawska wyprawa po świecie literati podzielona jest na sześć części, którym odpowiada sześć muzealnych sal. Sala pierwsza prezentuje zagadnienia związane z przystąpieniem do cesarskich egzaminów oraz kontekst dziejowy towarzyszący powstawaniu warstwy społecznej chińskich erudytów. Sale druga i trzecia to opowieść o pasji, jaką dla uczonych stanowiło kolekcjonerstwo, a także o urzędniczych rozrywkach, w tym piciu herbaty oraz grach planszowych. Warto tu zwrócić uwagę na niezwykły szacunek, jakim Chińczycy darzyli szachy: wierzono, że ten, kto potrafi wyjść cało z opresji na polu szachowym, również w sprawach życiowych będzie podejmował słuszne decyzje, mierni gracze natomiast nie mieli prawa nazywać siebie ludźmi wykształconymi. W sali czwartej możemy zajrzeć do gabinetu uczonego, aby na końcu, w poświęconych twórczości literati salach piątej i szóstej, oddać się kontemplacji dzieł malarskich.

Warstwa wizualna zaserwowanej nam przez Muzeum Narodowe opowieści o chińskich uczonych zapiera dech w piersiach. Ze wszystkich stron otaczają nas egzotyczne symbole, eleganckie kształty i drogocenne materiały. Mimo takiego bogactwa prezentowanych zabytków, całość aranżacji sprawia wrażenie wysmakowanego minimalizmu, dzięki czemu piękno eksponatów może rozkwitnąć w pełnej okazałości. Całości dopełnia sącząca się z głośników delikatna tradycyjna chińska muzyka.

Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego to ekspozycja odkrywająca aspekty chińskiej kultury znane dotąd nielicznym. Tuż po przekroczeniu progu sali numer jeden jasna staje się pierwsza część tytułu wystawy – wszechogarniające piękno atakuje z każdej strony i nie ma przed nim ucieczki. Na szczęście jest ono wyrafinowane i subtelne, tak, że  po zakończeniu zwiedzania ma się ochotę na więcej.

Więcej informacji o wystawie: Życie wśród piękna. Świat chińskiego uczonego. Sztuka z Chińskiego Muzeum Narodowego

 

Autorka: Julia Witkowska