Pogrom, apartheid, czystki etniczne, ludobójstwo – te określenia od miesięcy są powiązane z kontekstem mniejszości etnicznej Rohingja z Mjanmy (Birmy). Mamy zaszczyt zaprosić Was na spotkanie otwarte z Wai Wai Nu – czołową rzeczniczką praw Rohingja, byłą więźniarką sumienia oraz założycielką organizacji: Women Peace Network Arakan i Justice for Women.

Znane z mediów obrazy: płonące wioski, brutalne gwałty na kobietach, piesza ucieczka przed prześladowaniami setek tysięcy ludzi- na boso i w błocie i zaciśnięte w milczeniu usta pokojowej noblistki Aung Saung Suu Kyi, która rządzi dzisiejszą Mjanmą. Zawsze ten sam dopisek „Rohingjowie uważani są przez ONZ za jedną z najbardziej dyskryminowanych mniejszości na świecie”, nikt dziś nie pyta o źródło tej informacji. 

Mjanma dziś to transformacja kontrolowana, gdzie profity z otwarcia kraju na świat czerpią dawni wojskowi dyktatorzy i gdzie nawet wśród domniemanych obrońców praw człowieka nie ma zgody co do choćby samej wymowy słowa Rohingja. 

Co doprowadziło do tej zbrodni, kim są owi niechciani Rohingjowie, jak byli traktowani przed erupcją ostatniej fali przemocy? Czy mają szansę przetrwać w dzisiejszej Birmie? 

Na te, i inne pytania odpowie Wai Wai Nu, pochodząca z mniejszości etnicznej Rohingja, która w ostatnich latach, mimo jej młodego wieku, stała się czołową rzeczniczką ich praw. Wai Wai Nu jest prawniczką działająca na rzecz poszanowania praw człowieka oraz więźniarką polityczną, która za kratami spędziła 7 lat. Jest także założycielką organizacji pozarządowych, Women Peace Network Arakan i Justice for Women, gdzie podejmuje działania na rzecz pokoju, tolerancji międzyreligijnej i etnicznej oraz wspar¬cia kobiet, współpracując m.in. z Fundacją Inna Przestrzeń w latach 2012-2015. W 2014 roku została laureatką na¬grody N-Peace UNDP, a w 2015 roku magazyn Foreign Policy zaliczył ją do „100 Czołowych Myślicieli Świata”. W Warszawie będzie po raz pierwszy. 

Do rozmowy z Wai Wai wprowadzi Martyna Gacek-Świecik, koordynatorka projektów prawno-człowieczych w Mjanmie w latach 2012-2015 realizowanych przez Fundację Inna Przestrzeń. Podzieli się swoimi doświadczeniami ze swojej pracy z organizacjami obywatelskimi w Birmie oraz wprowadzi do obecnej sytuacji politycznej w kraju. 

Spotkanie będzie także okazją do napisania listów (w ramach Międzynarodowego Maratonu Pisania Listów Amnesty International), i petycji do władz Birmy z apelem o zaprzestania czystek etnicznych Rohingjów.

Spotkanie odbywać się będzie w języku angielskim.

SPOTKANIE OTWARTE Z WAI WAI NU
Wtorek, 5 grudnia, 18:00
Powidoki
Wybrzeże Kościuszkowskie 22, Warszawa (pawilon MSN nad Wisłą)