Kuchnia białoruska jest kuchnią, która pod wieloma względami przypomina kuchnię polską. Królują w niej potrawy wysokokaloryczne oraz ziemniaki. Ziemniaki stanowią dodatek do dań, a okraszone słoniną i polane kwaśnym mlekiem są samodzielnym daniem. ZIEMNIAKI
Ziemniaki wykorzystywane są do potraw takich jak placki ziemniaczane (tzw. oładki podawane z sosem grzybowym lub faszerowane mięsem), babek czy też pierogów. Inną potrawa, do której ziemniaki są niezbędne to zrazy ziemniaczane faszerowane różnymi rodzajami mięsa. Również warzywa takie jak marchew, kapusta, pietruszka, seler, buraki, cebula, ogórki oraz pomidory są często wykorzystywane w tej kuchni, w tak zwanych daniach jednogarnkowych (np. grzyby, mięso, warzywa).


ROLA ZUPY
W kuchni tej ogromną rolę odgrywają zupy, które są gotowane na wywarze mięsnym. Są one bardzo kaloryczne oraz smaczne. Do najpopularniejszych zup należy na pewno zaliczyć barszcze, kapuśniaki, zupy rybne, ziemniaczane oraz chłodniki. Na specjalne uznanie zasługują zupy gotowane na tak zwanym zakwasie chlebowym (powstaje on z czerstwego chleba żytniego, jęczmienia oraz miodu i wody) oraz zupy mleczne. Dodatkami do zup są przede wszystkim uszka, bliny (pieczone lub gotowane) oraz zacierka.


MIĘSO

W kuchni białoruskiej występują również dania z mięs - do najchętniej wykorzystywanych należy wieprzowina, wołowina, drób oraz mięso ryb. Mięsa podaje się najczęściej duszone na wolnym ogniu w malutkich kawałeczkach, z przeróżnymi warzywami i z dodatkiem koncentratu pomidorowego. Białorusini uwielbiają potrawy nadziewane. Jedną z najciekawszych potraw tego typu jest mielona wieprzowina faszerowana słoniną, kiełbasą oraz ziemniakami.



DESERY

Warto również zwrócić uwagę na białoruskie desery. Należą do nich na pewno pieróg z ciasta drożdżowego ze śliwkami, powidłami lub jabłkami oraz kułaga (powstaje z gotowanego na wolnym ogniu ciasta ze sfermentowanej mąki gryczanej i suszu owocowego).


KULINARNA MAPA BIAŁORUSI

Kuchnia białoruska jest właściwie taka sama na terenie całego kraju. Na zachodzie, przy granicy z Polską widać wyraźne akcenty kuchni staropolskiej. W centrum i na wschodzie króluje tradycyjna kuchnia białoruska, a na północy dają się odczuć wpływy kulinarne Rosji i Litwy.


Ola Garbarczyk, kl. 1Lb, Zespół Szkół im. Emiliana Konopczyńskiego



Tekst powstał w ramach warsztatów dziennikarskich podczas projektu Hominem Quaero, prowadzonego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Projekt został oparty na idei tolerancji i wrażliwości międzykulturowej. Objął cykl interaktywnych warsztatów dramowych, dotyczących problemu dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii. Uczestnicy poznawali te zjawiska i ich konsekwencje oraz uczyli się, jak można im przeciwdziałać. Następnie, pracując w zespole dziennikarskim lub teatralnym i współpracując z ekspertami, realizowali własne pomysły na działania antydyskryminacyjne.



www.hq.drama.org.pl

www.hq.drama.org.pl/bialorus