ŚWIĘTA

Białorusini czczą pamięć zmarłych kilka razy w roku. Większość prawosławna obchodzi święto Radaunica, przypadające we wtorek po drugiej niedzieli Wielkanocnej. Idą wtedy na cmentarze, spożywają świąteczne posiłki i piją kieliszek alkoholu. Część z przyniesionych produktów pozostawiają na grobach.

2 listopada obchodzone są Dziady, czyli dzień pamięci przodków. Katolicy, obchodzą Wszystkich Świętych 1 listopada, tak jak w Polsce.

Maselnica to pożegnanie zimy, a przywitanie wiosny. Poprzedza ona rozpoczęcie Wielkiego Postu. Palone są stare kukły symbolizujące zimę, stare ubrania, a także kartki z wymienionymi cechami i wydarzeniami, których ludzie chcieliby się pozbyć. Jest to pewnego rodzaju rozpoczęcie nowego etapu w ich życiu.

Prawosławne Boże Narodzenie obchodzone jest 13 dni później niż katolickie. Ludzie zbierają się wówczas w rodzinnym gronie i kolędują. W Polsce Święty Mikołaj obdarowuje grzeczne dzieci prezentami. Na Białorusi to Dziadek Mróz wędruje ze swoją pomocnicą - Śnieżynką. Zostawia niespodzianki pod choinką, a dzieci rozpakowują je dopiero 1 stycznia. Dorośli natomiast obdarowują się prezentami w noworoczną noc, tuż po wybiciu północy.

Białorusini są bardzo gościnni. Gości przyjmują chlebem i solą, często także towarzyszy temu uścisk dłoni. Współpracownikom, przyjaciołom, czy dawno niewidzianej rodzinie często wręcza się drobne upominki, aby pokreślić więź istniejącą między nimi.A JAK W MAŁŻEŃSTWIE?

Młoda para musi zamieszkać z rodziną pana młodego, lecz od obojga małżonków oczekuje się własnego wkładu. Dobra żona powinna posiadać umiejętności pracy w polu i w domu, uroda schodzi na drugi plan. Od kobiety, a później także od mężczyzny, wymagane jest dziewictwo.

W dobrym, białoruskim domu, to mężczyzna uważany jest za silniejszą płeć i to on powinien pracować, i zarabiać na chleb. Obowiązkiem kobiety jest dbanie o dom i rodzinę. Wskaźnik bezrobotnych kobiet wynosi aż 65%. Wynika to z tego, że kobiety są najmniej chronioną grubą na rynku pracy i nie znają swoich praw. Wiele z nich podlega niesprawiedliwości i okrucieństwu w pracy, po czym są zwalniane lub same odchodzą, ponieważ nie wytrzymują napięcia i stresu.


KILKA KULTUROWYCH CIEKAWOSTEK o Białorusi, czyli... ziemniak na pomnik!

Kraje ten znajduję się wśród siedmiu największych producentów ziemniaków. Podczas wojny ziemniak nie raz uratował życie ludzkie. Jeden z Białoruskich dzienników zaproponował więc, aby stworzyć pomnik ziemniaka!


CIEKAWE LICZBY...

Białoruś jest na drugim miejscu na świecie z największym współczynnikiem rozwodów i na szóstym miejscu państw z największą inflacją.

Na Białorusi mieszka ok. 10 milionów ludzi. Podczas trwania akcji „Dzień lasu” oczekuje się, że zostanie posadzonych właśnie 10 milionów drzewek, więc każdy obywatel pozostawi po sobie ślad.O GODLE W CZTERECH JĘZYKACH?

W godle Białoruskiej SRR w latach 1937-1950 znajdował się napis "Proletariusze wszystkich krajów, łączcie się!" w czterech językach: białoruskim, rosyjskim, jidisz oraz polskim. Współczesne godło nawiązuje do tego sprzed lat, pokazując rosyjską orientację władz Białorusi.


Agnieszka Dąbrowska, kl. 1Lb, Zespół Szkół im. Emiliana Konopczyńskiego
Tekst powstał w ramach warsztatów dziennikarskich podczas projektu Hominem Quaero, prowadzonego przez Stowarzyszenie Praktyków Dramy STOP-KLATKA. Projekt został oparty na idei tolerancji i wrażliwości międzykulturowej. Objął cykl interaktywnych warsztatów dramowych, dotyczących problemu dyskryminacji, rasizmu i ksenofobii. Uczestnicy poznawali te zjawiska i ich konsekwencje oraz uczyli się, jak można im przeciwdziałać. Następnie, pracując w zespole dziennikarskim lub teatralnym i współpracując z ekspertami, realizowali własne pomysły na działania antydyskryminacyjne.

www.hq.drama.org.pl

www.hq.drama.org.pl/bialorus