Stowarzyszenie kulturalne Sicilia Mondo powstało w 1967 roku i współpracuje ze 140 organizacjami stowarzyszonymi w innych regionach Włoch i na wszystkich kontynentach. Wielu zdolnych Sycylijczyków wyemigrowało w najróżniejsze zakątki świata, a założenie takiego stowarzyszenia miało być praktyczną odpowiedzią na to zjawisko. Od kilku miesięcy stowarzyszenie to działa również w Polsce, a dokładnie w Warszawie. Zeszłego lata nawiązana została bezpośrednia współpraca między mieszkającymi w Warszawie Sycylijczykami, a prezesem stowarzyszenia Domenico Azzią, który wyraził chęć wspierania wymiany kulturalnej i innych inicjatyw.

Do współpracy włączyła się również restauracja Casa Sicilia, w której zorganizowano liczne spotkania połączone z kolacją złożoną z typowych sycylijskich potraw, okraszoną projekcjami podarowanych przez Sicilia Mondo filmów DVD prezentujących piękne krajobrazy wyspy. To miły i przyjemny sposób, żeby poczuć smak i zapach sycylijskiej ziemi oraz nie zapomnieć o własnych korzeniach i tradycjach.

W programie na 2011 rok „polscy” Sycylijczycy we współpracy z Sicilia Mondo mają w planie wiele inicjatyw: przedstawienie teatru Pirandella, współpracę polskich i sycylijskich szkół tańca tradycjonalnego, tradycyjne kolacje i wieczory muzyki sycylijskiej.

Więcej informacji o historii stowarzyszenia można znaleźć na jego oficjalnej stronie www.siciliamondo.it
Aby uzyskać więcej informacji o inicjatywach Siclia Mondo w Polsce, prosimy o kontakt z Giovannim Genco 886 686 684, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


Giovanni Genco

Tłumaczenie z jęz. włoskiego: Ola Pomarańska