Kiedy życzenie wisi w powietrzu, wystarczy chwila, aby marzenie się spełniło. Marzenie o przeniesieniu Ukrainy za granicę. Chęć wspierania ukraińskiej piosenki i stanowczy zamiar, by zrealizować swój plan pomogły Yaroslavowi Kostivowi otworzyć w Warszawie własne studio współczesnej piosenki ukraińskiej o malowniczej nazwie „Malwa”. 

Jeśli naprawdę czegoś chcesz, możesz to dostać”. - Yaroslav Kostiv

 

Nadiya Shul i Polina Vetrova: Jaka cecha charakteru pomaga przystosować się do nowych warunków, zintegrować się z nowym środowiskiem?

Yaroslav Kostiv: Staraj się być otwartym, wtedy wszystko się układa. Nie bać się ludzi, poznawać nowych znajomych. Kiedy podjęliśmy decyzję o otwarciu studia, pierwszym krokiem miało być znalezienie dzieci. Spośród piętnaściorga dzieci, które przybyły, troje zaczęło uczęszczać na zajęcia. Początkowo studio jeździło po Warszawie. Teraz, od dwóch lat, jesteśmy zameldowani w jednym miejscu. Kiedyś myślałem, że będzie to studio tylko dziecięce, ale okazało się, że nie do końca nam to wyszło. Praktyka pokazała że, przychodzi 30% dzieci, a cała reszta to dorośli. Okazało się, że Malwa jest lokalnym studiem dla każdego. Od najmłodszych do najstarszych – w wieku od 5 do 63 lat. To dusza śpiewa, a każdy, kto chce śpiewać, może to robić niezależnie od wieku. 

Czy mogę nauczyć się śpiewać online? 

Prawdopodobnie nie, bo jak to mówią: „może nauczyłeś się naciskać klawisze, ale prawdopodobnie nie umiesz grać.” 

Klasyczna szkoła muzyczna zawsze dostarcza podstawowej wiedzy. Czy w waszym studiu musisz nauczyć się śpiewać, znać nuty i posiadać instrument muzyczny? 

Możesz przyjść do studia każdego dnia i dowiedzieć się, co w tej chwili gra w twojej duszy. Nie chodzi o podążanie za programem i studiowanie dodatkowych dyscyplin, które aktualnie nie wydają się interesujące. Trening ma charakter indywidualny, więc uwzględniana jest tylko chęć osoby, która przychodzi do nas podnosić swoje umiejętności. Często przychodzą ci, którzy kiedyś opuścili szkołę muzyczną. Podobnie jak i ci, którzy nigdy nie mieli wykształcenia muzycznego. Przychodzą, śpiewają z głębi serca, niosą ukraińską piosenkę. Nie zwracają uwagi na jej doskonałość, ale kochają ją za szczerość i pociąga ich radość obcowania ze słuchaczami. 

Lekcje śpiewu nie wymagają żadnego instrumentu muzycznego, ponieważ każdy ma go już przy sobie - to jest nasz głos. 

Dzieci, które grają, są zawsze o krok przed rówieśnikami. Każdy może skakać, biegać, czytać, ale nie śpiewać.

Ukraińcy wyróżniają się na scenie jasnym ukraińskim strojem i melodyjnym językiem - niosą ze sobą nie tylko piosenkę, ale także niepowtarzalny wyrazisty ukraiński styl!

 

 

Przekonaj się, co w twojej duszy gra i jaki jest twój niepowtarzalny styl, przyjdź do Malwy!

 

Rozmawiały po ukraińsku z Yaroslavem Kostivem - 
Nadiya Shul i Polina Vietrova, prowadzące audycję "Pogadajmy po ukraińsku" w IMI-Radio
 
Zapraszamy do odsłuchania nagranej audycji z Yaroslavem Kostivem! (link wkrótce)