Nasza stolica coraz bardziej otwiera się na różnorodność tradycji mniejszości narodowych i etnicznych ją zamieszkujących. Warszawiacy są ciekawi innych kultur, pragną poznawać ich obyczaje i przysmaki. W modzie jest nauka egzotycznych języków obcych, organizowane są liczne festiwale i inicjatywy związane z multikulturowością, które cieszą się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Co za tym idzie, powstają nowe, ciekawe miejsca. Warszawa stopniowo staje się wielokulturowym miastem na kształt Londynu czy Nowego Jorku. Każdemu odpowiada inny sposób odkrywania innych kultur. Tych, którzy poszukują nowych doznań dla swojego podniebienia, zachęcam do skosztowania egzotycznej kuchni w restauracjach i barach, takich jak Yerbaciarnia Terere w klimatach Ameryki Południowej, prowadzona przez Senegalczyków Cafe Baobab albo wietnamski bar Pho 14. Niektóre z tych lokali to również ciekawe miejsca pod względem wystroju wprowadzającego egzotyczny klimat, a także odbywających się tam wydarzeń, np. wystawy, pokazy zdjęć czy nauka tańca. W Warszawie nie brakuje także sklepów i delikatesów z zagranicznymi produktami żywnościowymi, ubraniami i różnego typu akcesoriami, np. hinduski Radha Shop, azjatycki Etnikana i Deesis oferujący wyroby z Tybetu i Nepalu.

Ciekawą formą poznawania kultury jest nauka tańca lub sztuki walki. W stolicy powstała m.in. Afrykańska szkoła ruchu i tańca Uanga, Salsa Libre czy Szkoła Chińskich Sztuk Walki Mistrza Nama. Warszawiacy mają także możliwość zapisania się np. na kurs tańca z wachlarzami bojowymi w Szkole tańca z wachlarzami bojowymi albo brazylijskiej capoeiry w szkole Grupa Morro de Santana.

Chętnym do poszerzania swojej wiedzy na temat konkretnej kultury polecam zagraniczne instytuty i ośrodki kultury, których w Warszawie jest pod dostatkiem. Wśród nich można wymienić m.in. Centrum Kultury Arabskiej, Węgierski Instytut Kultury oraz Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury. Na uwagę zasługuje także Centrum Kultur Świata na Pradze, w którym odbywają się m. in. warsztaty bębniarskie i taneczne. Z całą pewnością warto też odwiedzić Państwowe Muzeum Etnograficzne oraz inne muzea wielokulturowe, np. Muzeum Azji i Pacyfiku albo Muzeum Historii Żydów Polskich.

Istnieją również inne ciekawe miejsca w Warszawie, będące pamiątką po minionych dziejach oraz ludziach z różnych zakątków świata, których droga zaprowadziła właśnie nad brzegi Wisły. Dla przykładu na Woli przy ul. Wolskiej znajduje się jedyny w stolicy cmentarz prawosławny założony z decyzji cara w 1834 roku. W tej dzielnicy znajduje się także wiele innych cmentarzy wyznaniowych, np. Cmentarz Żydowski, ewangelicko-reformowany, ewangelicko-augsburski czy nawet Cmentarz Karaimski. Do innych zabytków świadczących o wielokulturowości Warszawy uzasadnionej jej bogatą historią można zaliczyć liczne cerkwie i synagogi, które pozostawili po sobie dawni mieszkańcy stolicy, m.in. najstarsza na tym terenie Cerkiew Świętej Trójcy, grekokatolicka Cerkiew Ojców Bazylianów i jedyna czynna synagoga z okresu przedwojennego im. Małżonków Nożyków przy pl. Grzybowskim, tak silnie związanym z kulturą żydowską.

Jak widać, w Warszawie aż roi się od ciekawych, wielokulturowych miejsc. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać, aby odkryć stolicę na nowo, pozwolić sobie spojrzeć na nią z innej, wielokulturowej perspektywy. Teraz pozostaje nam tylko wygospodarować chwilę wolnego czasu i wybrać się na wycieczkę szlakiem innych kultur.


Anna Nguyen Viet