Drodzy Czytelnicy! Chcę Państwu przedstawić białoruską dziennikarkę i prowadzącą najważniejszy program informacyjny Biełsat TV (1) „Obiektyw”– Alinę Koushyk.
 
Należy przypomnieć, że „Prawie 80 proc. materiałów emitowanych w „Obiektywie” jest realizowanych na Białorusi dzięki sieci współpracowników (…) Programy Biełsat TV powstają m.in. w Warszawie, Białymstoku, Wilnie i Mińsku. W projekt zaangażowanych jest kilkudziesięciu współpracowników na Białorusi” (2). Co dotyczy telewizji Biełsat, warto zaznaczyć, że „projekt przygotowywany był od 2006 r. pod kierunkiem Agnieszki Romaszewskiej-Guzy. Polscy dziennikarze współpracowali m.in. z Białoruskim Stowarzyszeniem Dziennikarzy, uhonorowanym wcześniej przez Parlament Europejski Nagrodą Praw Człowieka im. Andrieja Sacharowa”(3). Alina Koushyk dołączyła do drużyny Biełsatu prawie od początku zaistnienia tej telewizji.

Oto ekskluzywny wywiad z Alinką dla portalu Kontynent Warszawa. 

Hijran Aliyeva-Sztrauch: Co sprowadziło cię do Warszawy i dlaczego zdecydowałaś się powiązać swoje życie z tym miastem?
 
Alina Koushyk: Do Warszawy sprowadziła mnie chęć dokształcania się. Po ukończeniu studiów magisterskich na Białorusi, potrzebowałam dalszego rozwoju. Akurat dostałam się na stypendium Studium Europy Wschodniej, gdzie czekały na mnie dwa lata bardzo intensywnej nauki.
 
Opowiedz o swojej rodzinie w Polsce.
 
Mimo ze pochodzę z Grodna na Białorusi, wbrew stereotypom nie miałam żadnych korzeni polskich. Teraz już mam. Właśnie w Warszawie poznałam przyszłego męża, założyłam rodzinę i urodziłam synka.
 
Jak sądzisz, jakie wspólne cechy mają Polacy i Białorusini?
 
Białorusini i Polacy mają bardzo trudną przeszłość, której nie można dzielić. Myślę, ze dzięki temu możemy się porozumieć i wspierać się nawzajem. Bardzo się cieszę, ze powstaje sporo wspólnych inicjatyw. A dla Białorusinów Polska, to przykład tego, ze można iść inną drogą, która w sile doprowadzi do sukcesu.
 
Czym w tej chwil się zajmujesz? Nagrywasz reportaże lub filmy? Na jaki temat?
 
Już prawie od siedmiu lat jestem dziennikarką TV Biełsat, jedynej niezależnej białoruskiej satelitarnej stacji telewizyjnej, która nadaje właśnie z Warszawy. Jestem także współautorką magazynu dla kobiet „54%”, prowadzącą „Studio Biełsat” oraz program „Prasviet”, który podsumowuje wydarzenia na świecie. W tym programie najbardziej się skupiam na tematyce międzynarodowej i kobiecej. 
 
Podoba ci się Warszawa? Co szczególnie możesz podkreślić?

Szczerze mówiąc, nie przepadam za dużymi miastami, ale mogę śmiało powiedzieć, ze lubię Warszawę. Tu mieszkam już prawie dziesięc lat. Przyjechałam na studia, a zostałam na dłużej i Warszawa mnie gościnnie przyjęła. Lubię połączenie historii z nowoczesnością, które można spotkać w stolicy. Lubię to miasto za to, że się zmienia i jest multikulturowe. Jest bardzo dynamiczne, a jednak nie zatłoczone. Mimo tempa megapolisu, mogę się chować w zielonych parkach i pracować nawet w kawiarniach. Ostatnio z synkiem wprowadziliśmy rytuał piknikowania.
 
W imieniu Kontynentu Warszawa, życzę Alince owocnej pracy, realizacji nowych pomysłów i udanego piknikowania w parkach Warszawy!
 
Bibliografia
1) Patrz: http://belsat.eu/pl/
2) T. Wiaderek, Telewizja Biełsat TV rozpoczęła nadawanie ”Obiektywu” na żywo, 07.07.2008, http://www.press.pl
3) Patrz: http://belsat.eu/pl/o_nas/