Chociaż jej rodzice mieszkają w Polsce już od paru lat, Daniela Castillo zdecydowała się tu przyjechać dopiero 9 miesięcy temu, przywożąc ze sobą wielką pasję do meksykańskich tańców ludowych. W stolicy zaczęła działalność jako choreografka grupy “Las Catrinas”, z którym dała się poznać szerszej publiczności podczas występu na uroczystości zorganizowanej przez Ambasadę Meksyku z okazji Święta Niepodległości we wrześniu 2019 roku. Niedawno założyła swoją własną grupę taneczną „Monarka Mex Folk”. Poprzez tą inicjatywę dzieli się swoją wiedzą na temat tradycji tańca i śpiewu zarówno z Meksykanami mieszkającymi w Polsce, jak i z Polakami zainteresowanymi kulturą Meksyku.

„W Meksyku istnieje zwyczaj prezentacji tańców regionalnych w szkołach, po to żeby podtrzymać tradycję. Moja pierwsza prezentacja miała miejsce kiedy miałam 5 lat i zatańczyłam „La Bambę”. Nie jest to najmilsze wspomnienie dla moich rodziców, jako że parę dni wcześniej upadłam podczas zabawy i musiałam wejść na scenę z twarzą pełną zadrapań. Ale przedstawienie musiało trwać, a ja byłam przeszczęśliwa. Z kolei mój pierwszy kontakt z prawdziwą sztuką taneczną miał miejsce dzięki mojej mamie, która należała do małej grupki entuzjastów o nazwie Nikté Ha („Kwiat na wodzie” w języku náhuatl), do której parę miesięcy później dołączyłam i zostałam na 10 lat. Wszystko co wiem zawdzięczam właśnie im, a w szczególności nauczycielce Rosie Alicii Hernández Peña, byłej uczennicy Amalii Hernández, twórczyni słynnego Meksykańskiego Baletu Ludowego (El Ballet Folklórico de México). A jeśli chodzi o śpiew to moja droga od karaoke do bycia śpiewaczką była możliwa dzięki otwarciu na mojej uczelni Uniwersyteckiego Chóru UAM-Xochimilco, do którego należałam przez dwa lata przed wyjazdem do Polski.”  

Nazwa jej zespołu nawiązuje do motyla monarchy, który, jak mówi Daniela, pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Co roku podróżuje tysiące kilometrów z Kanady do Meksyku żeby się rozmnożyć i zapylić kwiaty, a po odzyskaniu sił wraca w Góry Skaliste. Tak jak te wyjątkowe motyle, niektórzy Meksykanie (z pochodzenia albo z wyboru) są obywatelami świata. W Polsce postawili przed sobą zadanie dzielenia się swoją kulturą z innymi poprzez meksykańskie regionalne tańce i muzykę. W zespole działają zarówno Meksykanie, jak i Polacy.

Monarka Mex Folk stanowi kulminację osobistego projektu Danieli jako choreografki i popularyzatorki kultury. Ale nie chodzi w nim tylko o taniec. Celem jest nawiązanie współpracy z różnymi instytucjami kulturalnymi, tak żeby zwiększyć zasięg działań oraz móc przejść od bycia jedynie grupą taneczną do popularyzacji tematów związanych z kulturą meksykańską za pomocą warsztatów, konferencji, rzemiosła, a nawet zajęć językowych.

Do tej misji Daniela zaprasza wszystkich tych, którzy podzielają jej wizję. Narodowość jest bez znaczenia, liczy się pasja i chęć krzewienia miłości do Meksyku!

A może Ciebie albo Twoje dzieci pasjonuje Meksyk?

Odwiedź profil zespołu Monarca Mex Folk na portalach społecznościowych Facebook i Instagram: @monarka.polska

 

Wysłuchała i zredagowała:

Ania Szatyłowicz

www.varsoviaenespanol.com