Tết Trung Thu to po wietnamsku Festiwal Połowy Jesieni. Przypada na piętnastego dnia ósmego miesiąca kalendarza księżycowego. Obchodzony jest w wielu krajach Azji, szczególnie barwnie w Chinach i Wietnamie. Jest to święto znane również jako Festiwal Lampionów lub Festiwal Księżyca. Wywodzi się z tradycji ludowej i stanowi obchody końca jesiennych zbiorów w okresie jesiennej równonocy. Zarówno w Chinach, jak i Wietnamie, z świętem tym wiąże się ludowa legenda. Chińska legenda ma wiele wariacji, ale każda z nich skupia się na jednej postaci – bogini księżyca. Wietnamczycy z kolei opowiadają sobie historię o Cuội, który trafił na księżyc. Niektórzy mówią, że była to kara za postępek jego żony, która ulżyła pęcherzowi pod świętym drzewem. Inni, że mieszkając na Ziemi bezustannie kłamał, wykazując wyjątkowy do tego talent i teraz zmuszony jest mieszkać samotnie na księżycu. Co roku wietnamska młodzież bawi się w barwnych pochodach z lampionami, które mają wskazywać Cuội drogę powrotną na Ziemię.
W miesiącu poprzedzającym Tết Trung Thu wietnamskie sklepy i uliczne stragany wypełniają otwarte na tą okazję specjalne stoiska, w których można kupić księżycowe ciastka (mooncakes). To najpopularniejszy przysmak tego okresu, który kupuje się tak naprawdę przede wszystkim po to, by dać komuś w prezencie – odwiedzanym w tym okresie przyjaciołom lub rodzinie. Księżycowe ciastka to słodkie, ale też tłuste wypieki. Można je w pewnym stopniu porównać do ciast pasztetowych.
Jest wiele smaków i rodzajów księżycowych ciast. Tradycyjne chińskie ciasto księżycowe powinno być słodkie i tłuste, a jego nadzienie pachnieć ziołami. Ciasta księżycowe różnią się między sobą ze względu na rodzaj ciasta i nadzienia. Mogą to być smaki owocowe, ale i mięsne, przyprawione na przykład imbirem. W zestawach dostępnych w Hà Nội znajdziemy na przykład ciasta księżycowe o smaku pieczonego kurczaka i pestek lotosu albo wołowiny z młodym ryżem i słodką fasolą. Ciasta mają zwykle zdobiony, okrągły lub kwadratowy kształt, ale znajdziemy również takie w wersji dla dzieci, w postaci małych prosiaczków lub ryb. Są bardzo kaloryczne, w zależności od receptury mogą zawierać nawet do 60% cukru! Z drugiej strony łatwo jest je przechowywać i stosunkowo długo wytrzymują w gorącym i wilgotnym klimacie Wietnamu. Inny przysmak, który często gości w wietnamskich domach w tym okresie to specjalnie przygotowany, młody ryż - cốm. Cốm ma postać delikatnych, drobnych zielonych łusek i słodki smak.
W tygodniu poprzedzającym Tết Trung Thu, stare miasto w Hà Nội, czyli tradycyjna dzielnica handlowa w centrum stolicy oferuje bogaty wybór przeszkadzajek (bębnów, trąbek), a także przebrań, masek i zabawek. W ostatni wolny od pracy dzień przed lub podczas Tết Trung Thu do centrum zjeżdża się młodzież i dzieci, całe rodziny kupują zabawne maski i błyskotki, bawiąc się między alejkami w karnawałowym wręcz stylu. Trudno jest wtedy przebić się przez tłum, a na straganach można kupić niezliczoną ilość gadżetów, a nawet małe żółwie lub szczeniaczki. Młodzi ludzie spotykają się wtedy w okolicznych knajpkach serwujących owocowe koktajle i ustawiają się w długiej kolejce do stoiska z 'koreańskimi' zdjęciami. Niestety większość zabawek i gadżetów na straganach to produkty z Chin czy Tajwanu, ale znajdziemy też sporo wietnamskich masek z masy papierowej czy lampionów.
Choć w Warszawie nie organizuje się żadnych wydarzeń związanych z Tết Trung Thu (jak na przykład w Stanach Zjednoczonych czy Francji), to na przełomie sierpnia i października z pewnością znajdziemy w azjatyckich sklepach w Warszawie księżycowe ciastka. Warto ich spróbować, bo choć prawie zupełnie nieznane w Europie, w Azji są rozpoznawanym i lubianym jesiennym przysmakiem.
Tekst: Dam Van Anh