Ślub to bardzo ważne wydarzenie dla Wietnamczyków, nie tylko dla pary młodej, ale również dla obu rodzin. Jest to czas wielu przygotowań i wiąże się to z formalnymi obrzędami rytualnymi. Data ślubu jest wybierana z dużym wyprzedzeniem przez rodziców pana młodego i panny młodej. Dzień wyznacza się poprzez dopasowanie znaków zodiaku pary, robi się to według kalendarza chińskiego, porównując daty urodzenia jej i jego. W zależności od poszczególnych grup etnicznych, wierzeń oraz zwyczajów państwa młodych ślub składa się z kilku etapów i procedur. Jakiś czas przed wielka uroczystością, z odpowiednim wyprzedzeniem pan młody i jego rodzina składa wizytację pannie młodej i jej rodzinie wraz z całym wachlarzem podarunków w czerwonych pudełkach. Ich zawartość jest bardzo rozmaita, orzechy, liście betelu, zielona herbata, ciasta z zielonego groszku, owoce i inne przysmaki. Całość przykryta jest czerwonym suknem. Dary wnoszone są przez dziewczyny i chłopców o wolnym statusie małżeńskim. Tego dnia obie rodziny postanawiają wybrać odpowiedni dzień na ślub. Często przy takiej decyzji rodziny korzystają z usług wróżki. Wierzymy, że niektóre dni są szczególnie pomyślne, więc musi to być trafna data, aby małżeństwo było długie i szczęśliwe, przy czym nie ma wymogu, że ślub musi odbywać się w piątek lub sobotę, może to być każdy inny dzień tygodnia. Ceremonia zaślubin odbywa się w obecności zaproszonych gości. Młoda para podchodzi do ołtarza, modli się do kilku bożków oraz prosi swoich zmarłych przodków o zgodę na małżeństwo, o pomyślność i szczęście na nowej drodze życia i błogosławieństwo.

Dzień ślubu
Tego wielkiego dnia rodzina pana młodego i krewni kolejny raz przychodzą do domu panny młodej niosąc ze sobą dary zawinięte w czerwony papier ozdobny bądź na czerwonych tacach przykrytych jedwabną tkaniną. Podarunki są podobne do tych z dnia zaręczyn, są starannie dobrane, wyselekcjonowane i mają przynieść szczęście. Niezamężne dziewczyny i panie ubrane są w narodowy strój wietnamski, ao dai. Natomiast panowie mogą również wybrać suknię ze spodniami bądź tradycyjny czarny garnitur. Grupa mężczyzn i kobiet prowadzona jest zazwyczaj przez parę, która uważana jest w rodzinie za najbardziej reprezentacyjną i szczęśliwą. Mają również tę pozytywną energię i radość, którą należy przekazać nowej parze.
Rodzina pana młodego musi zatrzymać się przed domem panny młodej. Wybrana wiodąca para powinna wejść do domu jako pierwsza, niosąc ze sobą wino i kieliszki, następnie zapraszają rodziców panny młodej do degustacji. Rodzice w momencie skosztowania wina godzą się na wejście do domu pana młodego i jego świty. Reprezentant ze strony pana młodego, najczęściej ojciec, przedstawia swoją rodzinę stronie panny młodej i przybyłym gościom oraz prosi o zgodę na to, aby syn mógł poślubić swoją narzeczoną. Następnie rodzice panny młodej przestawiają zgromadzonym swoją córkę, która wcześniej nie mogła wyjść z pokoju. Panna młoda pokazuje się w pięknym, tradycyjnym ao dai w kolorze czerwonym z ozdobnymi złotymi elementami. Za nią idą panny. Para młoda znowu zaczyna modlitwę przed ołtarzem, po czym dziękują swoim rodzicom za wychowanie ich i chronienie od pierwszych dni życia. Potem młodzi pochylają swoje głowy do siebie co oznacza okazanie szacunku do ich przyszłego małżeństwa. Rodzice dają prezenty parze młodej – jest to biżuteria: bransolety, łańcuszki, kolczyki, zazwyczaj złote. Uroczystość kończy się brawami i radością wszystkich zgromadzonych.

Współczesne śluby praktykowane przez Wietnamczyków mieszkających w Warszawie wyglądają jednak nieco inaczej. Są zdecydowanie bardziej bliższe europejskim i mniej zachowawcze. Wyróżniają się przede wszystkim hucznym i dużym weselem z listą minimum czterystu gości. Pary rezerwują na taką uroczystość hotele, restauracje lub sale bankietowe. Zawsze jest to święto radości, a oprócz rodziny zaproszeni są przyjaciele, znajomi, znajomi znajomych i sąsiedzi, a także goście rodziców. Zatrudniany jest też zespół muzyczny, który ma grać muzykę na żywo i zabawiać weselników. Są to zazwyczaj popularne zespoły wśród młodej społeczności wietnamskiej. Podczas bankietu pan młody, panna młoda i ich rodziny podchodzą do każdego gościa z osobna, dziękują za przybycie na przyjęcie i wznoszą toast oraz przyjmują dary – są to zazwyczaj czerwone koperty z pieniędzmi i życzeniami. Potem zaczyna się zabawa na parkiecie, a pierwszy taniec należy do państwa młodych.
Panna młoda zazwyczaj zmienia wtedy suknię ślubną na koktajlową, wygodniejszą do tańczenia. Zabawa nie trwa jednak do późnej nocy. Wietnamczycy w Warszawie są bardzo zapracowani, rano trzeba wstać!
A parze młodej należy dać czas nacieszyć się sobą.


Tekst: Lana Nguyen