W obliczu Euro 2012, turnieju piłki nożnej na który Polska czeka, inne sporty maja ciężkie życie. Kampania reklamowa dotycząca sprzedaży biletów ruszyła na dobre w całym mieście, a nowy stadion nad Wisłą przypomina o dominacji piłki nożnej. Nasuwa się pytanie: „Czy jest miejsce dla innych dyscyplin sportowych?” Oczywiście, dla wielu sportów, prawdę mówiąc, bardzo różnych zresztą. Można wymienić z pamięci: petanka, rugby, futbol amerykański lub jeszcze ciągle „Made in America” baseball. Rzeczywiście niedługo rozpocznie się w USA, ale także w Warszawie sezon baseballa. Stolica liczy trzy kluby sklasyfikowane odpowiednio w pierwszej, drugiej i trzeciej lidze. Najlepszy poziom reprezentuje klub „Centaury” Warszawa. Klub walczy w „Ekstraklasie” i jest śmietanką polskiego baseballu z siedmioma innymi drużynami.

Warszawa jest reprezentowana w drugiej lidze zwanej dziwnie „pierwszą ligą” przez bardzo dynamiczny klub „Schaby Warszawa". „Pasikoniki” zajmują trzecie miejsce. W programie nowego sezonu nie ma miejsca na derby warszawskie, ponieważ każdy klub reprezentuje inny poziom.

Ale jak do tego doszło? Jakim cudem ten sport „US”, będący popularny głównie dzięki kinu, zakorzenił się w Polsce?

Jak można przeczytać na stronie www.baseball.pl, polska liga powstała w 1984 roku. Jednakże istnieją dokumenty wskazujące na istnienie polskiej drużyny baseballowej przed II Wojną Światową w Wilnie na Litwie. Polska federacja baseballa i softballa została założona w 1978 r., a pierwsze spotkanie na polskiej murawie miało miejsce w 1983 przeciw holenderskiej drużynie „Foresters” z miasta Heilo. Baseball jest dalekim krewnym polskiego sportu: palanta, którego odmiany istniały także we Francji pod nazwą „theque” i w Finlandii jako „pesapolo”. Od 1984 r. mistrzostwa w tej dyscyplinie odbywały się co roku. Złoty wiek baseballu warszawskiego datuje się na lata ’90, kiedy to „Skra” Warszawa zdobyła trzy tytuły mistrza Polski i uczestniczyła w licznych turniejach w Europie. Potem klub przestał istnieć, a trofea zostały oddane do muzeum sportu na Wawelskiej.

Baseball jest jednym z rzadkich sportów, które posiadają odmianę „damską” z własną nazwą i odmiennymi regułami. Nie mówi się „baseball kobiecy”, ale softball, który gra się na mniejszym terenie i z większą piłką. W stolicy istnieje pierwszoligowy klub softballu „Diamonds”, gdzie trenerem jest Christopher Sweeney.

Sezon 2011 zaczyna się za kilka dni, chociaż Warszawa nie posiada odpowiednich terenów. Sąsiednie miasto Piaseczno posiada od 2005 roku teren odpowiadający normom, ale kapryśna pogoda w zeszłym roku sprawiła, że teren jest w opłakanym stanie.

Z nowymi siłami, a przede wszystkim z dużą pasją baseballiści warszawscy rozpoczną nowy sezon. Nie przegapcie pierwszych miotaczy!

Kluby baseballa i softballa:
-Centaury Warszawa: www.centaury.pl
-Schaby Warszawa: www.schaby.com
-Pasikoniki Warszawa: www.pasikoniki.waw.pl
-Diamonds Warszawa: www.softball.pl


David Sauvignon

Tekst oryginalny w języku francuskim

Tłumaczenie: Anna Kula