Już od 13 lat mieszkam w Polsce, jestem całkowicie przystosowany do tego państwa, mimo że to bardzo trudne dla Meksykanina zaaklimatyzować się w takim państwie jak Polska. W moim przypadku problemami było zimno, jedzenie, smutek i drażliwość ludzi, przede wszystkim dorosłych.
Jest to dla mnie bardzo męczące, że społeczeństwo polskie zadaje mi te same pytania odkąd tylko zamieszkałem w Polsce. Jak już wspomniałem, mieszkam tu 13 lat, a pytania i komentarze skierowane do mnie są takie same jak w dniu, w którym przyjechałem do Polski. Pytania, którą są mi zadawane to zwykle : dlaczego mieszkasz w Polsce? Dlaczego zamieniłeś państwo ciepłe na zimne? Na pewno w Meksyku jest bardzo ciężko, jest tylko pustynia, w Meksyku są wojny między policją a przemytnikami narkotyków, nie lubię meksykańskiej kuchni, bo jest bardzo pikantna, czy bezpiecznie jest mieszkać w Meksyku? I ciągle te same pytania, nawet ludzie, którzy znają mnie od wielu lat, ciągle pytają o to samo. Tego nigdy nie zrozumiem.

Myślałem, że wraz z upływem czasu coś się zmieni. To, że ciągle zadaje mi się te same pytania, jest dla mnie dosyć nieprzyjemne. Już podczas poznawania jakiegoś Polaka albo Polski jestem przygotowany na to, jakie pytania mi zadadzą i co ja im odpowiem. Chciałbym, żeby jednego dnia zmieniło się to. Żebym poznając nową osobę mógł z nią rozmawiać normalnie, żeby zadawano mi zwykłe pytania, nie patrząc na moją narodowość, na to, co robię. Prowadzić po prostu zwykłą rozmowę pomiędzy obywatelami jednego państwa, rozmowę o religii, kulturze, polityce. Żeby nie krytykować Polski ani Meksyku, ani ich nie porównywać.

Każde państwo jest inne i nie powinno się tego krytykować. Każdy kraj ma swoje wady i zalety, każdy może mieszkać, gdzie tylko chce, akceptując zasady, które tam panują i ludzi, którzy tam żyją. Dobra, dodajmy trochę smaczku naszym rozmowom i porozmawiajmy o tym, o czym zwykle się rozmawia z osobą z tego samego państwa. Nie krytykujmy naszych kultur, bo nie jest prawdą wszystko, co się słyszy lub ogląda w telewizji. Żeby poznać jakieś państwo i zrozumieć ludzi żyjących tam, trzeba tam zamieszkać, a i tak wtedy nie zawsze udaje się zrozumieć inną kulturę. A później należy trzymać się mocno dobrych rzeczy i dzielić się nimi, a o złych zapomnieć. Dziękuję bardzo.


Jesus Estrada

Tekst oryginalny w języku hiszpańskim

Tłumaczenie: Justyna Waszczuk