Jego Świątobliwość XIV Dala Lama, Tenzin Gjaco dzięki zaproszeniu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w 1993r po raz pierwszy przybył do Polski. Podczas tej wizyty w odpowiedzi na pytanie, jak rząd Polski oraz Polacy mogą wspierać Tybet, Jg. Św. Dalajlama bez chwil wahań poprosił o pomoc w kształceniu Tybetańczyków w Polsce. Rząd Polski błyskawicznie odpowiedział na prośbę Jg. Św. Dalajlamy przyznając rok później pierwsze stypendia rządu Polskiego dla Tybetańczyków.

W ten sposób dzięki Rządowi Polskiemu oraz wielu ludziom i organizacjom dobrej woli działającym na rzecz Tybetu, pierwsi Tybetańczycy ( Lektor Języka Tybetańskiego oraz trzej studenci) przybyli do demokratycznej Polski pod koniec roku 1994 celem podjęcia kształcenia na polskich uczelniach. To było początek historii społeczności Tybetańskiej na terytorium Rzeczpospolitej Polski.
W następnych latach przyjechali kolejni Tybetańczycy do Polski, zarówno na dalsze kształcenie lub jako współmałżonkowie obywateli Polskich. Obecnie społeczność Tybetańska w Polsce liczy 25 osób (13 mężczyzn, 12 dziewczyn). To jest najliczniejsza grupa Tybetańczyków, jaką zanotowano od wielu lat

Do głównych celów naszego Stowarzyszenia należą:

- Kultywowanie oraz prezentowanie tradycji i kultury tybetańskiej oraz dziedzictwa tybetańskiego.

- Upowszechnianie wiedzy na temat Tybetu i Tybetańczyków.

- działanie na rzecz Tybetu oraz realizacja wszelkich sugestii oraz zaleceń Jego Świątobliwości Dalajlamy i Tybetańskiego Rządu na Wychodźstwie.

- Promowanie idei współpracy międzynarodowej na rzecz wspierania Tybetu i Tybetańczyków w dążeniu do uzyskania autonomii, obejmującej wszystkie trzy prowincje Tybetu.

 

Społeczność Tybetańska organizuje oraz bierze aktywny udział w licznych wydarzeniach związanych z Tybetem w Polsce, takie jak tradycyjne obchody Losaru, Tybetańskiego Nowego Roku, urodziny Jego Świątobliwości XIV Dalajlamy w dn. 6 Lipca,, obchody najważniejszej rocznicy w współczesnej historii Tybetu – Tybetańskiego Powstania Narodowego z 10 marca 1959, akcje na rzecz uwolnienia XI Panczenlamy w dn. jego urodziń 25 kwietnia (los chłopca pozostaje do dzisiaj nieznany) oraz  wspólnie z polskimi organizacjami reagujemy także na najważniejsze wydarzenia i protesty w Tybecie.W dn. 24.03.2011 br. Stowarzyszenie Społeczności Tybetańskiej w Polsce uzyskał wpis do rejestru w KRS. Główne cele polowania naszego stowarzyszenia są następująco;

1. Kultywowanie oraz prezentowanie tradycji i kultury tybetańskiej oraz dziedzictwa tybetańskiego.

2. Upowszechniania wiedzy na temat Tybetu i Tybetańczyków w Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza Jej granicami.

3. Działanie na rzecz Tybetańczyków w Rzeczpospolitej Polskiej oraz poza Jej granicami.

4. Działanie na rzecz Tybetu oraz przekazywanie do realizacji wszelkich sugestii oraz poleceń Jg. Św. Dalajlamy a także Rządu Tybetańskiego na Wychodźstwie.

5. Wszelkie inne działania na rzecz społeczności tybetańskiej

6. Propagowanie idei współpracy międzynarodowej na rzecz wspierania Tybetu i Tybetańczyków w dążeniu do uzyskania autonomii obejmującej wszystkie trzy prowincje Tybetu ( U-CANG. KHAM oraz AMDO).

Od czerwca 2011 Stowarzyszenie Społeczności Tybetańskiej w Polsce jest członkiem, INTERNATIONAL TIBET NETWORK, Międzynarodowej Organizacji zrzeszającej ponad 200 grup dzialajacych na rzecz Tybetu na całym świecie.


Kontakt:
https://www.facebook.com/TibetanCommunityPoland

Yeshi:
Tel. (+48) 739 448 304
Namgyal:
Tel. (+48) 729 473 309
 
www.facebook.com/TibetansPoland
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
 
wiceprezes stowarzyszenia: Pani Dawa Yangchen
Email. Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.