Japońskie słowo Marebito oznacza gościa i przybysza z odległych stron, który niósł z sobą błogosławieństwo, pieśni i opowieści - zalążek teatru. Ta postać pierwotnego, wędrownego aktora dopełniała się z podejmującym ją gospodarzem (aruji). A więc gość i gospodarz. Przybysz i domownik. Mistrz i uczeń.
 
Fundacja wyrosła z poszukiwań teatralnych na granicy kultur tradycyjnych i współczesnych technik performatywnych. Bezpośrednim impulsem do nadania Fundacji ram formalnych była chęć zorganizowania w Polsce warsztatów z mistrzem teatru nō, Akirą Matsuim w 2005r. Od tego czasu działalność Fundacji stopniowo się rozwija. Powstają kolejne spektakle, zyskujemy partnerów.
Dzięki działaniom Fundacji powstała grupa Ryokurankai, prowadzona przez mistrza Akirę Matsuiego, regularnie praktykująca sztukę aktorską teatru nō i prezentująca swoje osiągnięcia podczas występów min. na konferencjach japonistycznych.
 
Przy Fundacji Sztuki Marebito, niemal od początku jej istnienia, działa Teatr Marebito, łączący w swoim języku artystycznym doświadczenia zebrane podczas spotkań z nauczycielami współczesnych i tradycyjnych form teatralnych lub z pogranicza teatru.
 
Fundacja wspiera również inne grupy i artystów, o podobnych zainteresowaniach, w realizacji ich własnych projektów.
 
Zależy nam na stworzeniu sytuacji bezpośredniego spotkania. Spotkania z drugą kulturą, sztuką, drugim człowiekiem, poprzez organizację wydarzeń artystycznych, festiwali, warsztatów. Chcemy tworzyć pomost pomiędzy sztuką tradycyjną a współczesnością. Nie ukrywamy, że najbliższa jest nam sztuka japońska.

Fundacja Sztuki Marebito
ul. Gwiaździsta 15 m. 323
01-651 Warszawa
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel: +48 602 486 362
 
https://www.facebook.com/Marebito2014/