Program Tybetański prowadzony jest przez Fundację Inna Przestrzeń, skupia swoją działalność na budowaniu oddolnego zaangażowania w tworzenie społecznego i politycznego poparcia dla pokojowego zakończenia chińskiej okupacji Tybetu. Prowadzi działania informacyjne, współpracuje z mediami i innymi organizacjami pozarządowymi na rzecz promowania praw człowieka i relacjonuje sytuację w Tybecie.

Jest członkiem International Tibet Support Network (ITSN) - światowej koalicji ponad 150 organizacji działających na rzecz Tybetu, która uznaje Tybet za państwo okupowane, a Tybetański Rząd Emigracyjny za prawomocną reprezentację narodu Tybetańskiego. Koalicja podejmuje aktywne działania na rzecz zakończenia pogwałceń praw człowieka w Tybecie oraz przywrócenia Tybetańczykom możliwości korzystania z uznanych międzynarodowych praw do decydowania o własnym statusie politycznym, ekonomicznym, społecznym, religijnym i kulturowym.

 

 

Jednym z działań podjętych w ramach Programu była ogólnopolska akcja "Solidarni z Tybetem" z 2008 roku, którą Fundacja Inna Przestrzeń zorganizowała wraz z Gazetą Wyborczą. W różnych miejscach w całej Polsce obywatele zaprezentowali ponad pół miliona flag tybetańskich, co zainspirowało działaczy z całej Europy. Za publiczne pokazanie się z flagą tybetańską w stolicy Tybetu grozi natychmiastowy areszt a potem wyrok więzienia. Przed olimpiadą w Pekinie - kiedy cały świat patrzył na Chiny - aktywiści zdecydowali się stanąć po stronie represjonowanych. Wziąć udział w proteście mógł każdy, Gazeta Wyborcza udostępniła swoim czytelnikom prostą instrukcję działania:

1. Zaopatrz się we flagę tybetańską (najprościej wykorzystać okładkę “Dużego Formatu”, którą trzymasz),
2. Stań, trzymając flagę, w przestrzeni publicznej - w Twojej szkole, klasie, koło tablicy z nazwą miejscowości, na rynku miasteczka; przyklej flagę tam, gdzie można ją przykleić;
3. Udokumentuj naszą akcję zdjęciem;
4. Wrzuć zdjęcie na stronę www.wyborcza.pl/tybet

 

 

W ramach Programu Tybetańskiego kontynuowana jest działalność Polskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Tybetu (1991-2007).

Fundacja Inna Przestrzeń jest organizacją pożytku publicznego, co oznacza możliwość przekazania 1% podatku dochodowego na nasze działania, z zaznaczeniem przeznaczenia dotacji na działania Programu Tybetańskiego.

Program został reaktywowany w grudniu 2021 roku. Więcej informacji wkrótce!

 
Program Tybetański Fundacji Inna Przestrzeń - ratujTybet.org
ul. Nowy Świat 23/25
Warszawa

https://www.facebook.com/ratujTybet