Fundacja Sam Dżub Ling (Miejsce Samospełniających się Życzeń) działa na rzecz pomocy Tybetańczykom w Polsce i poza jej granicami. Głównym celem jest niesienie pomocy zdrowotnej i edukacyjnej, a także prezentacja kultury i tradycji tybetańskiej. Działa już od kilka lat – początkowo jako Tibet House 'Acala', a następnie powołana do życia została Fundacja Sam Dżub Ling.

Podróże do Tybetu pozwoliły zapoznać się członkom Fundacji z panującą tam sytuacją m.in. jak olbrzymie problemy mają Tybetańczycy z uzyskaniem pomocy lekarskiej, z dostępem do szkolnictwa. Fundacja opiekowała się szczególnie jedną z wiosek – Golok Toe w prowincji Sichuan. Tybetańczycy mieszkający w tej wiosce nie mają ani przychodni lekarskiej ani żadnego punktu medycznego. Najbliższa placówka zdrowotna położona jest w odległości około 300 km, co w warunkach wysokogórskich oznacza 5-6 godzin jazdy samochodem. Do wioski tej nie dojeżdżają autobusy, a samochód posiadają tylko 4 rodziny. Nie trudno więc sobie wyobrazić, czym kończą się ostre stany chorobowe. Najważniejsze, co trzeba podkreślić, Tybetańczycy muszą płacić za służbę zdrowia. Dla przykładu, jedna z podopiecznych Fundacji miała po urodzeniu dziecka operację amputacji piersi, za co trzeba było zapłacić 2800 euro. Tybetańczycy żyją z hodowli jaków, drobnego handlu, ze sprzedaży 'darów natury' i takie sumy są dla nich nieosiągalne. Ograniczony dostęp do służby zdrowia, brak szczepień etc. powoduje, że ludzie w tamtym regionie chorują na gruźlicę, choroby pasożytnicze, wirusowe zapalenie wątroby i wiele innych chorób. Współpraca Fundacji z kilkoma organizacjami i osobami prywatnymi zaowocowała tym, że z Polski do Golok Toe pojechało 2 lekarzy, a do Polski na przeszkolenie w ramach edukacji zdrowotnej mógł przyjechać sołtys wsi. Ponadto na leczenie i na naukę przyjechały do Polski dzieci z wioski, o których niejednokrotnie pisano w polskiej prasie.

W celu pozyskania funduszy na realizację tych celów Fundacja organizowała cykl pokazów, koncertów, wystaw i wykładów pod nazwą 'Otwórz serce dla Tybetu'.


www.tibethouse.pl
www.facebook.com/samdzubling