Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Serbskiej to organizacja zrzeszająca głównie studentów. Jego zadaniem jest propagowanie kultury serbskiej w Polsce, a także kultury polskiej w Serbii, jak również działanie na rzecz wspierania Polonii na terenie Serbii i krajów bałkańskich zamieszkanych przez Serbów.
Działa od 2007 roku, a na swoim koncie ma wiele akcji informacyjnych, kulturowych, a także charytatywnych. Głównym zadaniem stowarzyszenia jest działanie na rzecz współpracy kulturalnej, ekonomicznej, edukacyjnej i społecznej z serbskimi organizacjami partnerskimi. Celem podejmowanych aktywności jest wymiana intelektualnego, kulturowego, społecznego i politycznego doświadczenia pomiędzy Serbami i Polakami. Te założenia realizowane są dzięki stałej pracy nad promocją rozwoju kultury i działalności artystycznej, poprzez projekty umożliwiające dialog międzykulturowy. Działania podejmowane przez Stowarzyszenia mają na zadanie zapoznawanie uczestników projektów z prawdziwym (nie stereotypowym) wizerunkiem Polski i Serbii.

Przykładowe projekty:

Festiwal Balkan Express (organizatorem: Stowarzyszenie Calendula) - Festiwal „Balkan Express” jest 1. edycją projektu „Oblicza Świata”, którego głównym założeniem i celem jest popularyzacja poszczególnych regionów europy.

„Przegląd polskich filmów dokumentalnych. Polska w obrazie i słowie
w Nowym Sadzie (Novi Sad) w Serbii. Pokazy filmów Kieślowskiego, Karabasza, Drygasa i Łozińskiego, połączone były z panelami dyskusyjnymi dotyczącymi tematów podejmowanych przez reżyserów. Podczas rozmów szukaliśmy punktów stycznych pomiędzy serbską i polską historią współczesną, przemianami społecznymi i politycznymi, a takżę wyglądem kultury popularnej.

„Balkan Charity Action“ – Bałkańska Impreza Charytatywna.

Kultura Fudbolu – Partizan/Crvena Zvezda - Projekt realizowany przy współpracy ze Stowarzyszeniem Serduszko Dla Dzieci z Warszawy. Cykl wyjazdów do różnych zakątków Europy (Rzymu, Belgradu) mający na celu animację społeczną młodzieży z marginalizowanych społeczności w Warszawie. Jako źródło poznania świata wybraliśmy sport (piłkę nożną), a jako narzędzie do jego badania – film.

VI Praskie Spotkania z Kulturą: Wielokulturowa Praga.
- Zorganizowaliśmy Podwórko Bałkańskie. Poprzez projekt mieliśmy okazje zaprezentowac mieszkancom Warszawy rozne oblicza serbskiej kultury: kulture tradycyjna, jak i popularna. Promowalismy serbska turystyke, o ktorej nadal ludzie tak malo wiedza, a ktora jest rownie ciekawa jak podroz w inne zakatki Europy.

„Przegląd polskich filmów dokumentalnych. Co z naszą wolnością? Polska po 89.“
- Projekt był owocem naszej współpracy z Helsińską Fundacją i Centrum Kultury REX, którym spodobał się projekt, ktory miał na celu zbudować przestrzeń dialogu młodych ludzi z Polski i z Serbii na tematy związane z szeroko pojętą wolnością, a także pozytywnymi i negatywnymi zjawiskami, ktore przyniosła każdemu ze społeczeństw zmiana systemy politycznego.

Pokazalismy filmy, które dawały mozliwość zapoznania się serbskiej publiczność z rzeczywistością życia codziennego w Polsce po 89.


Stowarzyszenie Przyjaźni Polsko-Serbskiej
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.facebook.com/StowarzyszeniePrzyjazniPolskoSerbskiej?fref=ts