Obszar zainteresowań Fundacji obejmuje przede wszystkim tematy uchodźctwa, pomocy uchodźcom, integracji i preintegracji uchodźców, dialogu międzykulturowego oraz wielokulturowości.

Organizacja funkcjonuje od 2000 roku. Cudzoziemcom oferuje bezpłatne lekcje polskiego, programy integracyjne i adaptacyjne czy organizuje miejsce zamieszkania. Stara się też edukować polskie społeczeństwo: organizuje warsztaty, akcje wolontariackie, wydarzenia, zabiera głos w debacie publicznej (np. prowadziła kampanię informacyjną i pomocową w czasie kryzysu humanitarnego na granicy polsko-białoruskiej w 2021 roku). 

Najważniejsze projekty Fundacji Ocalenie:

Centrum Pomocy Cudzoziemcom

Fundacja „Ocalenie” rozpoczęła w 2004 roku realizację projektu Centrum Pomocy Cudzoziemcom. CPC finansowane jest ze środków publicznych, jednak dofinansowanie pokrywa jedynie 1/4 zapotrzebowania, dlatego zachęcamy do wsparcia inicjatywy. W ramach projektu w Warszawie cudzoziemcy mogą skorzystać z następującej oferty:

  • kursy języka polskiego,
  • poradnictwo stacjonarne w Warszawie dotyczące podstawowych formalności, codziennych problemów oraz trudności w przystosowaniu się do życia w Polsce,
  • poradnictwo telefoniczne i e-mail dla osób spoza Warszawy,
  • pomoc prawną,
  • pomoc doradcy zawodowego w szukaniu pracy,
  • pomoc psychologiczną i pomoc dotyczącą wychowywania dzieci,
  • pomoc w szukaniu mieszkań do wynajęcia i organizacji pomocy rzeczowej,
  • pomoc w dostępie do służby zdrowia,
  • pomocy w kontakcie ze przedszkolami, szkołami oraz uczelniami.

 Pomoc udzielana jest w następujących językach obcych: angielskim, arabskim, hebrajskim, perskim, ukraińskim, tadżyckim, wietnamskim, francuskim, gruzińskim i rosyjskim.

Centrum pracuje od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 - 17:00. (Wizyty w biurze należy umawiać z wyprzedzeniem)
Tel.: 22 828 04 50
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Witaj w domu

"Witaj w domu" jest programem integracyjno-mieszkaniowym zainicjowanym w 2017 roku. Założeniem projektu jest wsparcie uchodźców w szukaniu mieszkania i usamodzielnieniu się. W Polsce na stałe zostaje tylko 3% uchodźców. Jednym z głównych powodów takiego stanu rzeczy jest duże zagrożenie bezdomnością. Znalezienie dachu nad głową utrudniają uchodźcom takie czynniki jak: zbyt wysokie ceny najmu (często zawyżane), dyskryminacja czy nieznajomość języka.

Pomoc mieszkaniowa zapewniana jest poprzez najmowanie przez Fundację Ocalenie mieszkań z rynku prywatnego i z zasobów samorządów, a następnie wynajmowanie tych mieszkań przez Fundację rodzinom uchodźczym. Fundacja dostosowuje cenę najmu do możliwości danej rodziny. Umowa najmu podpisywana jest na okres do 3 lat, z założeniem stopniowego podwyższania opłat aż do poziomu cen rynkowych. Fundacja oferuje też bezpłatną pomoc w integracji: asystę mentora międzykulturowego, pomoc psychologiczną, kurs językowy, wsparcie w kontaktach z pracodawcami.

Refugees Welcome Polska

Jest to polska odnoga międzynarodowej inicjatywy, która narodziła się w Niemczech w 2014 roku. Refugees Welcome Polska to platforma internetowa, która łączy uchodźców z lokalnymi mieszkańcami oferującymi wynajem pokoju. Program ma na celu radzenie sobie z dwoma podstawowymi problemami, na które natrafiają uchodźcy: brakiem zakwaterowania oraz trudnościami z integracją.

https://refugeeswelcome.pl/ 

Fundacja Ocalenie
ul. Krucza 6/14a
00-537 Warszawa

Kontakt:
Telefon: +48 22 828 04 50
Fax: +48 22 828 50 54
Mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.