Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego została założona na mocy porozumienia zawartego pomiędzy Światową Organizacją Żydowską ds. Restytucji (WJRO) i Związkiem Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP (ZGWŻ). Celem Fundacji jest ochrona materialnych reliktów kulturowego dziedzictwa Żydów w Polsce, przede wszystkim na tych terenach, którymi, z racji zbyt dużej odległości, trudno jest zajmować się gminom żydowskim. Obszar działania Fundacji to blisko dwie trzecie powierzchni Polski.

Do zadań Fundacji należą:

  • restytucja mienia dawnych gmin żydowskich – synagog, cmentarzy i innych obiektów, które służyły działalności religijnej, edukacyjnej, charytatywnej i społecznej,
  • zarządzanie odzyskanym mieniem,
  • ochrona tych obiektów, które mają wyjątkowe znaczenie religijne lub historyczne.

Fundacja podejmuje ze szczególnym zaangażowaniem inicjatywy związane z porządkowaniem i upamiętnianiem cmentarzy żydowskich. We współpracy w innymi organizacjami i osobami prywatnymi, ogrodzone zostałe już cmentarze żydowskie m.in. w Mszczonowie, Dubience, Kolnie, Iłży, Wysokiem Mazowieckiem, Siedleczce-Kańczudze, Żurominie, Myślenicach, Szczebrzeszynie, Narolu, Mogielnicy, Radoszycach, Głogowie Małopolskim, Żelechowie i Sokołowie Małopolskim. W tym celu fundacja organizuje także projekty społeczne i edukacyjne, tak jak akcja "Adoptuj Cmentarz Żydowski" i program "Przywróćmy Pamięć" (w ramach programu organizowane są warsztaty dla nauczycieli i uczniów na temat ochrony dziedzictwa żydowskiego w ich regionie. 

Kontakt:
Tel.: +48 22 436 60 00
Faks: +48 22 436 06 58
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Adres do korespondencji: ul Poleczki 12 B, 02-822 Warszawa
Biuro Fundacji czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-17.00
https://fodz.pl/?d=9&l=pl