Jesteśmy grupą buddystów praktykujących czan (chińską odmianę zen) pod kierunkiem Mistrza Szeng-jena (Sheng-yen) oraz jego ucznia Johna Crooka. Związek powstał w roku 1997 po odosobnieniu jakie poprowadził w Polsce Mistrz Szeng-jen. Linia nauk, którą reprezentuje Mistrz Szeng-jen łączy dwie tradycje chińskiego buddyzmu, Lin-chi (jap.Rinzai) oraz Tsao-tung (jap. Soto).

Mistrz Sheng-jen (Sheng-yen), urodził się w 1931 roku. W wieku trzynastu lat został mnichem , wstępując do klasztoru pod Sznghajem. Podczas komunistycznego przewrotu w Chinach w 1948 roku zbiegł na południowy Taiwan. W 1958 roku, podczas dialogu z Mistrzem Czan Ling-Juanem doznał oświecenia. W 1961 roku, majac 30 lat, Mistrz Szeng-jen udał się w góry aby odbyć sześcioletnie samotne odosobnienie. Następnie kontynuował formalne buddyjskie studia, uzyskując doktorat na Uniwersytecie Rissho w Tokio. Mistrz Szeng-jen otrzymał przekaz Dharmy w dwóch głównych liniach buddyzmu czan, Lin-czi (jap. Rindzi) oraz Tsao-tung (jap. Soto). W sensie genealogicznym Mistrz Szeng-jen reprezentuje siedemdziesiąte drugie pokolenie następców Pierwszego Patriarchy czan Bodhidharmy (?-ok.530) oraz sześćdziesiąte siódme pokolenie następców Szóstego Patriarchy czan Hui-Nenga (638-713).


W obrębie lini Lin-czi Mistrz Szeng-jen reprezentuje sześćdziesiąte drugie pokolenie licząc od mistrza Lin-czi (?-866) oraz trzecie pokolenie licząc od Mistrza Hsu-Juna (1840-1959). W tej lini jest bezpośrednim następcą mistrza Ling-Juana (1902-1988).


W linii Tsao-tung Mistrz Szeng-jen uosabia pięćdziesiąte pokolenie licząc od jej współzałożyciela Mistrza Tung-Szana (807-869) i jest bezpośrednim następcą Mistrza Tun-Czu (1908-1977).
Obecnie Mistrz Sheng-jen dzieli swój czas pomiędzy Nowy Jork, gdzie jest nauczycielem w Ośrodku Medytacji Czan, który założył w 1978 roku, a Taipei, gdzie jest opatem dwóch klasztorów. Przewodzi także założonemu przez siebie w 1985 roku Instytutowi Studiów Buddyjskich Czang-Ła (Chung-Hwa) i fundacji Dharma Drum Mountain.
W maju 1997 roku Mistrz Szeng-jen gościł w Warszawie, gdzie poprowadził siedmiodniowe odosobnienie czan.

Dr John Crook (Ch'uan-Teng Chien-Ti)


John Crook od 1993 roku jest spadkobiercą Dharmy Mistrza Sheng Yena w linii przekazu Lin Czi chińskiego buddyzmu. Z buddyzmem zetknął się po raz pierwszy na początku lat pięćdziesiątych w trakcie odbywania służby wojskowej w Hong Kongu. Od tego czasu przez ponad dwadzieścia lat zgłębiał buddyzm różnych tradycji. W Anglii jest nauczycielem w Western Ch'an Fellowship, organizacji afiliowanej przez Meditation Ch'an Center. W Ośrodku w Maenllwyd John prowadzi odosobnienia czan, odosobnienia Zen w stylu zachodnim (Western Zen Retreats) oraz kursy buddyzmu tybetańskiego (mahamudra).


Przez wiele lat prowadził badania z dziedziny antropologii, socjologii i psychologii na Uniwersytecie w Bristolu. Obecnie jest na emeryturze. John jest autorem kilku książek. Do Polski przyjeżdża od 1995 roku. W trakcie krótkich pobytów w naszym kraju prowadzi odosobnienia i warsztaty.

Staraniem członków grupy ukazały się w Polsce następujące książki zawierające teorię i wskazówki do praktyki czan: Mistrz Szeng-Jen "Osiąganie Umysłu Buddy" , Mistrz Szeng-Jen "Bęben Dharmy", John Crook "Rozświetlanie Ciszy" oraz Mistrz Jin-szun "Droga do Stanu Buddy".

Organizujemy grupowe odosobnienia: co miesiąc 1 lub 3 dniowe, oraz 5-7 dniowe (z nauczycielem) dwa razy w roku. Podczas odosobnienia praktykuje się głównie medytację w pozycji siedzącej, której bloki są przedzielone okresami medytacji w ruchu, gimnastyką oraz wykładami nauczyciela.

e-mail: czan@czan.eu, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

http://www.czan.eu