Chór Żydowski "Clil" (hebr. dźwięk) powstał w marcu 2003 r. w Łodzi, a miesiąc później rozpoczęła próby grupa warszawska. Liczy około trzydziestu osób w różnym wieku, czerpiących radość ze wspólnego śpiewania. Clil występuje samodzielnie oraz bierze udział w wydarzeniach kulturalnych i widowiskach artystycznych.

Celem chóru jest kultywowanie żydowskich tradycji muzycznych oraz krzewienie tolerancji i idei dialogu kultur. Repertuar obejmuje pieśni i piosenki w języku hebrajskim, jidysz (języku Żydów aszkenazyjskich) oraz ladino (języku Żydów sefardyjskich).

Założycielką Chóru jest Agnieszka Najmałowska. Idea stworzenia chóru narodziła się na początku 2003 roku, gdy po powrocie z pierwszej wizyty w Izraelu Agnieszka nawiązała kontakt ze społecznością żydowską w Polsce. Jako osoba z wykształceniem muzycznym zapragnęła wykorzystać swoje umiejętności, by wziąć czynny udział w odradzaniu się bogatej żydowskiej kultury muzycznej. Chór Żydowski ułatwił zarówno samej dyrygentce, jak i wielu śpiewającym pod jej kierunkiem osobom spotkanie z żydowską tradycją i sięgnięcie do własnych korzeni kulturowych.

Agnieszka współpracowała z Chórem do lutego 2006 r. Obecnie, chór działa jako stowarzyszenie. Przewodniczącą Zarządu Stowarzyszenia jest Renata Szymczak, a dyrygent Warszawskiej części chóru jest Wojciech Pławner. 

Chór Żydowski "Clil" - kontakt:

tel: 500 112 150
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://www.facebook.com/chorzydowski.clil/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Chór_Żydowski_„Clil”