Hillel Warszawa to pierwsze w Polsce centrum Hillel International. To przestrzeń stworzona specjalnie dla młodych Żydów w stolicy i w kraju, którzy chcą wspólnie angażować się w życie żydowskie.

Hillel International to żydowska organizacja studencka, działająca na 550 kampusach uniwersyteckich w Stanach Zjednoczonych i w 56 filiach na całym świecie. Prężnie działając a od 1923 roku dba zarówno o podtrzymanie tradycji jak i kształcenie młodych liderów oraz działalność charytatywną. Od lat Hillel jest stałym elementem uniwersyteckiego życia dla tysięcy studentów żydowskiego pochodzenia i osób zainteresowanych żydowską kulturą. Po serii sukcesów organizacji w Europie Wschodniej, w kwietniu 2016 Hillel wkroczył także do Warszawy oferując rozmaite zajęcia, wydarzenia i aktywności dla studentów stołecznych uczelni.

Przed II Wojną Światową warszawska społeczność żydowska ustępowała liczebnością jedynie nowojorskiej. Bez wątpienia było to najbardziej żydowskie z europejskich miast - 30% mieszkańców było Żydami, działało ponad 400 synagog i domów modlitwy, liczne żydowskie szkoły, partie polityczne i organizacje. Chociaż 75 lat później Żydów w Warszawie zostało niewielu, obecnie istniejąca społeczność jest otwarta, aktywna i ciągle się powiększa. W Warszawie działa 6 synagog i wiele organizacji świeckich, które są przestrzenią spotkań dla żydowskiej społeczności. Co ważne, warszawscy Żydzi tworzą grupę zróżnicowaną, ale w dużej części złożoną z osób młodych, aktywnie zaangażowanych w żydowskie życie.

Ze względu na dużą liczbę młodych osób w warszawskiej społeczności żydowskiej , działalność Hillel Warszawa od samego początku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno wśród żydowskich studentów jak i ich znajomych niezwiązanych ze społecznością. Wydarzenia organizowane przez tę organizację to zarówno obchody świąt żydowskich jak i wydarzenia stricte świeckie – noc gier planszowych, wspólne wyjścia do kina czy wykłady.

Adres:

Tłomackie 3/5, 00-088 Warszawa

Kontakt:

www: http://www.hillel.pl/

Facebook: https://www.facebook.com/hillelwarszawa/

Ig: https://www.instagram.com/hillelwarszawa/

E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Telefon: 660 001 345