Migrants in Action jest inicjatywą, która powstała, by pokazać zaangażowanie migrantów i migrantek w Polsce w różnych obszarach życia m.in. w społecznym, biznesowym czy artystycznym. Migrants in Action stara się udowodnić, że aktywności te przyczyniają się do rozwoju oraz zmian w kraju.

 

Zaangażowanie i integracja

Inicjatywa powstała w ramach Szkoły Działania organizacji Humanity in Action i jest realizowany przez Magdalenę Bryś, która od lat angażuje się w projekty organizacji pozarządowych działających na rzecz migrantów i migrantek oraz uchodźców i uchodźczyń w Polsce i za granicą. Aktywność i zaangażowanie stanowi ważny wymiar integracji migrantów nie tylko w Polsce. Założycielka inicjatywy ma za sobą doświadczenie imigranckie, a mieszkając za granicą próbowała angażować się w różne lokalne programy, by lepiej zrozumieć kulturę czy zachowania danego społeczeństwa.

Migrants in Action tworzy zespół kreatywnych osób, reprezentujących różne sektory – kulturę, sztukę, biznes czy obszar społeczny. Wśród nich są m.in. Marko Boyko z Ukrainy (współzałożyciel organizacji Logos, zajmującej się walką z ksenofobią), Olga Khabibulina z Białorusi (działa w różnych projektach związanych z Centrum Edukacji Obywatelskiej i w Fundacji dla Somalii) czy Wendy Allan z Australii (aktywistka Obozu dla Puszczy, producentka filmowa oraz twórczyni społeczności promującej naukę języka polskiego dla migrantów - Spoko Polish).

 


Rajat Rana Rajput z Indii, aktywista i wolontariusz m.in. organizacji NoHate.
źródło: Migrants in Action. Zdjęcie oraz historia Rajata: https://www.facebook.com/MigrantsinActionPoland/photos/a.656823008074730/831880423902320/?type=3 

 

Wspieraj i angażuj

Ważną rolę w Polsce odgrywają organizacje i projekty, udzielające wsparcia migrantom w Polsce oraz zachęcaje do bycia zaangażowanym, pokazujące różne możliwości przyczynienia się do zmiany społecznej. Większość z nich pomaga w obszarach, takich jak doradztwo prawne, integracja, pomoc psychologiczna, kursy języka polskiego. Migrant in Action promuje takie organizacje, by zademonstrować ich siłę i wpływ oraz pokazać miejsca, gdzie migranci i migrantki mogą zgłosić się o konkretną pomoc, bądź zaangażować się w działanie.

 

Kseniya Homel z Białorusi, która jest zaangażowana w wiele organizacji pozarządowych. Obecnie pracuje w Stowarzyszenie Interwencji Prawnej.
Źródło: Migrants in Action. Fotografia i historia Kseni: https://www.facebook.com/MigrantsinActionPoland/photos/a.656823008074730/733326557091041/?type=3 

 

Działania inicjatywy można obserwować na profilu w mediach społecznościowych 

 

Partnerami inicjatywy są m.in. Humanity in Action, Wspólny Stół i Dom Otwarty.

 

Kontakt
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.