Becaye Aw urodził się w Mauretanii, ale wychował się w Senegalu. Znakomity gitarzysta i wokalista, mistrz afrykańskiego stylu gitarowego właściwego dla regionu, gdzie królują takie instrumenty strunowe jak xalam, jednostrunowy riti lub popularna owa 21-strunwa kora.

Technika gry na gitarze Becaye’a przypomina tradycyjne sposoby gry na powyższych instrumentach. W swojej karierze Becaye współpracował z wieloma gwiazdami muzyki świata jak Ali Farka Toure czy Baaba Maal. Od kilku mieszka w Norwegii, gdzie udziela się w wielu projektach artystycznych.

Becaye studiował w Warszawie (SGH), zanim wyemigrował na początku lat 90 do Norwegii. Bardzo często zwiedza Warszawe. Podczas studiów w Polsce współtworzyli projekty „Blue Africa” oraz „ St. Africa” z Mamadou Diouf’em. Ten prawdziwy bluesman i wykształcony ekonomista, zna kilka języków w tym Polski. 
Zespół Becaye Aw Trio m na konccie album „Sibi” w kwietniu 2009 roku. Ta płyta była owocem ścisłej współpracy międzyBecaye’m AW a Olav Helge Norbakken Torget. Płyta otrzymała nagrodę „najlepszy album w kategorii „crossover” w Norwegii i była w pierwszej 20. europejskiego World Music Chart w 2009 roku. Warszawska publiczność  miała okazję posłuchać zespół we wrześniu 2012 w „Cafe Kulturalna” i Centrum Kultury na Lowickiej.

Facebook