Elmi pochodzi z Somali., Jest absolwentem Uniwersytetu stolicy Mogadiszu, z wykształcenia weterynarz. Pracował 2 lata w swoim zawodzie, zanim uciekł z kraju w podczas wojny domowej w 1991 roku. \Do Polski dotarł w 1996.

Jest przykładem uchodźcy, któremu udało się ułożyć swoje życie w Polsce, mimo ogromnych trudności.
Zaczął działać w środowisku organizacji pozarządowych. Założył Stowarzyszenie Somalijskie w Rzeczypospolitej Polskiej, którego jest prezesem. Organizacja mia głównie na celu promocję diaspory somalijskiej w Polsce,  kultury, języka , literatury. Realizuje także projekty edukacyjne i integracyjne.
Dla Elmiego, bardzo ważne jest wsparcie dla imigrantów – żeby mogli odnaleźć się w nowym kraju. Beneficjentami Stowarzyszenie są nie tylko Somalijczycy, ale wszyscy migranci, którzy potrzebują pomocy i zgłaszają się do organizacji, zwłaszcza Afrykańczycy, którzy najczęściej zgłaszają się do Stowarzyszenia.

Jest dziennikarzem IMI Radia – pierwszego radia internetowego dla imigrantów w Polsce, działającego przy Centrum Wielokulturowym w Warszawie. Jest także znakomitym fotografem. Elmi działał równocześnie w Fundacji dla Somalii. Po śmierci prezesa Abdulcadir Farah Gabeire w zamachu w Mogadiszu, Elmi został nowym prezesem Fundacji dla Somalii jesienią 2015 r.