Działacz społeczny, znany głównie ze swojej działalności na rzecz ochrony dziedzictwa żydowskiego w Polsce.

Urodził się w 1937 r. w Toruniu. Od lat 80’ angażował się w opiekę nad zabytkami kultury żydowskiej. Był współtzałożycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej, od 1994 r. pełni funkcję przewodniczącego Zarządu Komitetu. 

Był także przewodniczącym Fundacji Wiecznej Pamięci, która zajmowała się renowacją zabytków żydowskich, upamiętnianiem miejsc związanych z historią Żydów polskich i działalnością kulturalną na temat stosunków polsko-żydowskich.

Od 1991 roku był pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego, tam stworzył dział dokumentacji dziedzictwa żydowskiego w Polsce. Został dyrektorem tego działu i członkiem zarządu Stowarzyszenia ŻIH. Na stronie instytutu prowadził blog

Napisał wiele książek na temat zabytków żydowskich i otrzymał prestiżowe nagrody (m.in. Nagrody Jana Karskiego i Poli Nireńskiej oraz srebrny medalu "Zasłużony Kulturze Gloria Artis”) za swoją działalność na rzecz ochrony zabytków żydowskich. W roku 2008 został oznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski "Polonia Restituta”, w 2015 roku srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a w 2021 roku Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pielęgnowaniu pamięci oraz dokumentowaniu historii Żydów w Polsce. 

Zmarł 16 lutego 2021 roku