Pochodzi z najstarszego miasta Kuby – Baracoa, tam dorastał, uczył się gry na bongo i innych kubańskich instrumentach perkusyjnych. Skończył Szkołę Instruktorów Sztuki w Guantanamo z dyplomem instruktora sztuki w dziedzinie muzyki. W 2009 roku przyjechał do Polski. Yoilan mieszka w Warszawie i cały czas rozwija swoje projekty artystyczne. 

 

Na Kubie grał w zespole Septeto Juventud, który wykonywał tradycyjną muzykę kubańską w nowoczesnej aranżacji. Założył także Recicla-G, który miał łączyć muzykę kubańską z muzyką popularną - rockiem, popem czy reggae. Nazwa zespołu Recicla-G nawiązuje do recyklingu - mieszania stylów znalezionych, tak, aby powstało wyjątkowe dzieło muzyczne. Po przyjeździe do Polski muzyk reaktywował zespół - zaprosił do współpracy zarówno artystów kubańskich mieszkających w Polsce, jak i Polaków. Yoilan prezentował projekt Recicla-G między innymi na Wielokulturowym Warszawskim Street Party w 2020 - wystąpił wtedy z Olgą Pławską. 

Gra także regularnie na instrumentach perkusyjnych w zespole Tres del Son, który wykonuje tradycyjną muzykę kubańską (wiele utworów Buena Vista Social Club) i covery latynoskiej muzyki popularnej. Aranżacje Tres del Son nie są jednak prostymi powtórzeniami szlagierów, a twórczym przekształceniem. Zespół dostosowuje piosenki do stylu son, przerabia reggaeton czy nawet aplikuje fragmenty utworów Orishas.

Yoilan występował także w zespole Megitza, był członkiem zespołu Son de Cuba, brał udział w projekcie Conoce Mi Cuba czy zaangażował w projekt "Baracoa que son" muzyków pochodzących z Baracoa, a mieszkających aktualnie w różnych częściach Europy.

 

 

https://www.youtube.com/c/YoilanPerezHarriette/videos 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.