Urodzona w 1985 roku, w Kaliningradzie artystka audio-wizualna, animatorka oraz zawodowa perkusistka. Zajmuje się popularyzacją autentycznej muzyki Wschodu i obszarów śródziemnomorskich.    Pierwszy raz do Polski trafiła w 2005 roku, w ramach wymiany kulturowo-historycznej, podczas której pracowała na Mazurach realizując projekty archeologiczne i fotograficzne. 
Długi czas zajmowała się fotografią kreacyjną, uczestniczyła w wielu wystawach m.in. w Rosji, Niemczech, Włoszech, USA czy na Litwie. Po zdobyciu prestiżowej nagrody „Młody fotograf Rosji 2007 roku” oraz stypendium Polskiego Narodowego Centrum Kultury  odbywała staż w Łódzkiej Szkole Filmowej. 
Następnie rozpoczęła pracę w warszawskiej Fundacji Archeologia Fotografii, gdzie zajmowała się fotografią odnalezioną ( ze swoim archiwum w tej dziedzinie, w roku 2013 uczestniczyła w wystawie na  fotofestiwalu w Łodzi). Skutkiem pracy w FAF było udostępnienie jej prac w książce o fotografii i sociologii wizualnej. Wówczas prowadziła też warsztaty z procesów graficzno-fotograficznych typu Cyjanotypia. 
Xenia jest również projektantką patternów i ornamentów, ręcznie tworzy zaprojektowane wcześniej symetryczne mandale. Ostatnio wykonywała zlecenie dla polsko-angielskiej firmy, produkującej szlachetne chusty(inspirowane carskimi, rosyjskimi wzorami). 
W związku ze swoją drugą pasją, jaką jest muzyka, artystka uczęszczała na zróżnicowane warsztaty i zajęcia indywidualne i natrafiła na własny kierunek. Udała się w podróż po greckiej Krecie, gdzie skupiła się na kształceniu umiejętności gry na instrumentach pochodzenia perskiego, indyjskiego, tureckiego i greckiego oraz na pracy z zespołem wykonującym tradycyjną muzykę kreteńską. 
Ostatecznym punktem jednak okazały się bębny obręczowe, na których Xenia uczyła się grać od mistrza mieszkającego w Izraelu - Zohara Fresco (jest on obecnie również uczestnikiem projektu muzycznego Możdżer Trio).  
Kolejnym krokiem w karierze Xeni była szkoła gry na bębnach obręczowych, którą założyła w Kaliningradzie. Obecnie prowadzi działalność o tym samym profilu w Warszawie – jest to pierwsza szkoła nauki gry na tych instrumentach w Polsce. Koncepcja placówki opiera się na nauce rytmicznych tradycji muzyki Orientu, techniki gry na instrumentach perkusynych 
(szczególnie na bębnach obręczowych) odkrywaniu osobistego potencjału twórczego poprzez grę, wykorzystanie głosu i ruchu, oraz improwizacji uczestnikow, synchronizacji i rozwijaniu koordynacji ciała (co ma właściwości terapeutyczne).

Kontakt
tel. 739206808
e-mail  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.


www.uranova.com