Eugeniusz Tiemnikow, jak sam mówi, śpiewa odkąd pamięta. W stronach, z których pochodzi, śpiewanie było zawsze bardzo mile widziane. Śpiewał w szkolnym chórze jako solista, po ukończeniu szkoły średniej popracował rok w fabryce jako ślusarz, lecz za bardzo ciągnęło go w stronę muzyki i rozpoczął naukę w szkole muzycznej na wydziale dyrygentów chóru. Później studiował na Uniwersytecie Moskiewskim, gdzie śpiewał na koncertach z okazji świąt państwowych i nie tylko.

W roku 1981 przeprowadził się na stałe ze Związku Radzieckiego do Polski do żony Joanny – co wcale w tamtych czasach nie było takie proste. I chociaż nie był to okres zbyt rozrywkowy, śpiewał całkiem sporo. Uczęszczał wówczas do chóru cerkiewnego na Woli pod kierownictwem Wasyla Kalinowskiego.
W 2008 roku został wciągnięty przez rosyjskojęzyczną młodzież warszawską do nieformalnej grupy, funkcjonującej pod nazwą LitMuzIn, na spotkaniach i występach której niejednokrotnie wykonywał stare rosyjskie ballady (romanse).
Później działał aktywnie w chórze Con Passione przy ASP. Zaczął także śpiewać solowo i przygotował w tym celu recital „Rosyjski romans w twórczości Bernarda Ładysza”. Eugeniusz Tiemnikow poznał osobiście Mistrza i jego żonę Leokadię Rymkiewicz i został, jak wspomina, pobłogosławiony do propagowania jego twórczości i śpiewania utworów wykonywanych niegdyś przez niego, a jego głos do dziś jest żywy w pamięci wielu.
Przygotował także swój drugi recital oparty na utworach śpiewanych w przeszłości przez M. Fogga, E. Fettinga, J. Połomskiego, B .Ładysza i innych wspaniałych polskich śpiewaków.
W 2012 roku koncertował między innymi w Bibliotece Krasińskich w Warszawie, w klubie sąsiadów przy ul. Miłej, w Muszynie Zdrój, w świetlicy wsi Stare Budy pod Myszkowem.|
Wziął też udział w The Voice Senior 2019.

http://www.epubliket.globtra.com/

www.facebook.com/Tiemnikow
https://www.instagram.com/Eugeniusz%20Tiemnikow