Raynel Fernandez Ballester przywiózł ze swojej ukochanej Kuby niespożytą energię i radość życia, którą przekazuje swoim uczniom na zajęciach z casino (salsa kubańska), rumby, reggaetonu i hip hopu. Raynel urodził się i wychował w dzielnicy Centro Habana Los Sitios, która jest sercem hawańskiej rumby. To właśnie rumba i tańce afrokubańskie stały się jego sposobem na życie. Raynel pracował z największymi choreografami Kuby w najważniejszych i największych kabaretach, teatrach i hotelach wyspy, m.in.:
  • Cabaret Tropicana – współpracował z choreografem Santiago Alfonzo;
  • Cabaret Internacional en Varadero – pod dyrekcją maestro Andres Gutierres;
  • Cabaret Salon Rojo del Hotel Capri – z Tomas Morales jako choreografem.

Jako tancerz i choreograf występował w większości teatrów na Kubie takich, jak Teatro Julio Antonio Mella, Gran Teatro de la Habana Garcia Lorca, Teatro America, Teatro Antonio Maceo, Teatro Nacional. Ponadto, współpracował z takimi grupami tanecznymi jak: Estilo Fantástico (jazz, sherdaon, break dance), Estilo Salvaje (merengue, salsa, columbia, folklor afrokubański, balet, taniec współczesny), Isla Azul, Cabaret Continental, Hello Habana, Benny Moré, Cubatabay, Suenos Mágicos.

Podczas dziesięciomiesięcznego kontraktu w Turcji zajmował się organizacją przedstawień artystycznych, animacją imprez kulturalnych oraz kursami tańca w znanych miejscowościach turystycznych takich jak Istambuł, Bodrum i Ankara.

W 2006 roku po raz pierwszy przyjechał do Polski. Dotychczas jako instruktor brał udział w wielu warsztatach tanecznych i regularnych kursach tańca m.in. w SHO, Salsa Libre, Akademia Tańca Tomasza Potockiego, SalsaKings, pokazach tanecznych w czasie II Międzynarodowego Festiwalu Salsy w Warszawie, Drugiego Festiwalu Bębnów, Salsa w Ciemno 2006 - IV EDYCJA, Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy oraz wielu znanych klubach warszawskich. Współpracował również ze znanymi zespołami muzycznymi takimi jak Rei Ceballo & Calle Sol, Trio Son.