Rocznik 1974, urodzony w Pristinie (Serbia), mieszka i pracuje w Warszawie. Dyplom z malarstwa otrzymał w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. Instynkt malarza, wrażliwość pulsująca miejskim żywiołem, chłopięca ciekawość, baczna, drobiazgowa obserwacja - to ważne cechy jego twórczości. Maluje zniszczone, używane przedmioty, uliczne brudy bezwolnie unoszone podmuchem wiatru, zakamarki mieszkań, ślady zdarzeń. Wybierając fragmenty, charakterystycznie kadruje pole obrazu, patrząc w głąb, do środka, jakby zaglądał w sen. Cicho, spokojnie, nostalgicznie.

Nikić tropi najdrobniejsze znaki działalności człowieka, które w swojej lakoniczności są bardzo wiarygodne. Przeprowadza uważny proces analizy, pytając o najdrobniejsze szczegóły – dlaczego?

Tropy prowadzą go do nieoczekiwanych odkryć, które dokumentuje w swoich obrazach. Tworzą one spójną opowieść o nadrealnym świecie pomijanych fragmentów rzeczywistości. Często w śledzeniu i tropieniu przyczyn wędruje w przeszłość, co sprawia, że poprzez udokumentowanie przebiegu czasu, można odnieść wrażenie, że jego obrazy opowiadają o spokojnym i logicznym, egzystencjalnym procesie starzenia i destrukcji.

Ivo Nikić łączy klasyczne pojęcie malarstwa z konceptualnie zaaranżowaną całością. Każdy z jego obrazów z osobna obdarzony jest niezwykłą poetyką malarską, stanowiąc integralną całość. Jednak są one jedynie 'dowodem rzeczowym' w długim procesie dochodzenia do odkrywania prawdy.

Obrazy Iva są zjawiskowe, malowane lekko, zwykle w opanowanej kolorystyce, formą kontrastują mocno z wybranym tematem. Są widokiem stanu rzeczy takim jaki jest. Nie stanowią jednak dokumentacji, są wyraźnie poetyckim odniesieniem do bliskiej, doświadczanej codzienności. Cennymi refleksjami o świecie, który czasami żyje zbyt szybko, konsumuje za dużo, zbyt wiele żąda.

Ivo Nikić posługuje się w swoich pracach malarstwem, fotografią, filmem video, tworzy obiekty i instalacje. Aktywny na wielu płaszczyznach: współtworzy latającą galerię szu szu, był jednym z organizatorów projektu Nowa Polska 70-80’w Lille (Francja 2004), 2004-06 był redaktorem naczelnym miesięcznika Laifstyle. Otrzymał nagrodę Ministra Kultury 'promocje 2004'. W 2006 roku był na pobycie twórczym "artist In rezident" w Centrum produkcji Sztuki Progr w Bernie (Szwajcaria). W kwietniu 2008 roku wraz z grupą szu szu był uczestnikiem w "Bat-Yam international biennale of landscape urbanisim" (Izrael). W 2009 roku otrzymał nagrodę Prezydenta miasta Szczecina w II Festiwalu Sztuki Młodych "Przeciąg".


Kontakt:
tel.: 602 619 218
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://pl-pl.facebook.com/ivonikicofficial/