Szef Teatro Tatro, reżyser teatralny, z wykształcenia lalkarz. W 1999 roku zawitał do Polski na zaproszenie Teatru Lalka, gdzie do dziś regularnie przygotowuje spektakle dla dzieci. Warszawskiej publiczności znany z realizacji m.in. 'Robinsona Crusoe', 'Guliwera'. 'Don Kichota', 'Podróży do wnętrza ziemi”, 'Odyseusza', 'Buratina'. Najbardziej jednak Spišák lubi pracować w rodzinnej Nitrze, gdzie w 1990 roku wraz ze scenografem Františkiem Liptákiem i przyjaciółmi założyli Wolne Stowarzyszenie Aktorów, Reżyserów, Artystów, Ich Małżonek, Kochanek, Dzieci, Psów i Kotów, czyli wędrowny teatr-cyrk Teatro Tatro. Latem trupa rusza w świat na wozie zwanym Maringotką, zaprzężonym w chudą klacz. Podróżują od miasta do miasta grając swe przedstawienia dla ludzi, którzy często po raz pierwszy widzą prawdziwy teatr. Grają na Słowacji i Ukrainie, w Czechach i Polsce, Rumunii czy południowych Włoszech.
Teatro Tatro to teatr najbliższy tradycji teatru jarmarcznego, pełen odniesień do doświadczeń zarówno teatru klasycznego, lalkowego, ulicznego jak też sztuki cyrkowej. Zaczynali od sztuk Ghelderode’a i Szekspira, sławę przyniosła im „Ballada o bandycie” Ondreja Spisaka, wystawiona w 1995 r. Ze swoim największym przebojem – graną w namiocie cyrkowym „Bianką Braselli, czyli kobietą o dwóch głowach” – zawojowali w festiwal Kontakt w Toruniu i podbili warszawską publiczność.

Nie po raz pierwszy także Spišák sięga po tekst Tadeusza Słobodzianka. W Teatrze Wybrzeże w 2002 przygotował inscenizację „Snu pluskwy, czyli towarzysza Chrystusa”, a w Teatrze Narodowym w 2003 „Merlina. Inną historię”, nominowanego w 2004 r. do Feliksa za reżyserię. W 2006 roku w Laboratorium Dramatu kolejna ich wpólna premiera – „Malambo”.

www.culture.pl