Loesje [czyt. Lusze] to organizacja założona w 1983 roku w Holandii, obecnie mająca główne biuro w Berlinie. Grupy lokalne Loesje działają w prawie 30 krajach na świecie, promując wolność słowa i wolność wyrażania własnej opinii, a także działania w przestrzeni publicznej (np. warsztaty, performance, plakaty) i kreatywność.
Warszawska grupa Loesje działa od grudnia 2008 roku. Wśród jej celów jest również promocja idei dialogu międzykulturowego i społeczeństwa wielokulturowego.

Loesje narodziła się w Arnhem w Holandii, 24 listopada 1983 roku, o godzinie 18:40. Przez parę tygodni o jej narodzinach donosiły uliczne plakaty. Idea tego ruchu powstała na wiosnę 1983 roku, kiedy grupa dziewięciu przyjaciół spotkała się w Arnhem. Ich celem było powołanie do życia nowej inicjatywy, która byłaby ucieczką od problemów, którymi przez ówczesną sytuację polityczną żyła Holandia.

Przez ponad 25 lat w różnych krajach powstało kilkadziesiąt grup Loesje o różnym profilu, tworząc rozbudowaną sieć w Europie, Afryce, Ameryce i Azji. Część grup zaangażowana jest bardziej w sprawy społeczne, inne raczej w kulturę i sztukę. Elastyczność Loesje pozwala na określenie profilu własnej grupy i dobór działań zależnie od warunków lokalnych, a także liczebności grupy.

Działalność Loesje ma pobudzać odbiorców do refleksji, a także kreatywnego i twórczego myślenia oraz uświadomiać możliwość wpływania na najbliższe otoczenie.

Loesje nie jest organizacją o bardzo sformalizowanych zasadach i biurokracji. Jest bardziej ruchem, który inspiruje do aktywności (zwłaszcza w przestrzeni publicznej), praktykowania wyrażania swoich myśli i opinii, konstruktywnej krytyki otaczającej rzeczywistości.

Grupy Loesje w różnych krajach podejmują rozmaite działania promujące ich cele, jednak wśród charakterystycznych dla Loesje akcji jest plakatowanie oraz warsztaty kreatywnego pisania tekstów.

Plakaty Loesje, mające określony layout, pojawiają się w przestrzeni publicznej, stając się wyrazem idei członków poszczególnych grup. Poza plakatami pojawiają się także pocztówki i wlepki.

Teksty, które zamieszczane są na drukach (plakatach, pocztówkach, wlepkach), tworzone są często podczas warsztatów kreatywnego pisania tekstów, których celem jest m.in. pobudzanie do kreatywnego i twórczego myślenia, wyrażania własnych opinii za pomocą krótkich sloganów. Jedną z form warsztatów kreatywnego pisania tekstów są warsztaty kreatywnego pisania poezji.

Ponadto Loesje wydaje czaspismo "Mašta" oraz książkę "Book in 1 Day".

Loesje Wraszawa prowadzi regularne warsztaty kreatywnego pisania tekstów – najczęściej w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Do udziału w warsztatach zaproszeni są wszyscy chętni (przy czym jedna grupa warsztatowa liczy maksymalnie 10-12 osób).

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
warsztaty, wydarzenia - email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
sklep, zamówienia - email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://www.loesje.pl

https://www.facebook.com/LoesjePolska
https://www.instagram.com/loesje_pl/