Z pochodzenia Walijczyk. Od 1976 r. mieszka w Polsce. Jak sam mówi, tutaj znalazł swoje miejsce na Ziemi i zaczął tworzyć i komponować.

W 1977 r. wraz z Korą i Markiem Jackowskim stworzyli trio o nazwie 'Maanam - Elektryczny Prysznic'. John grał tam głównie na gitarze akustycznej, a także razem z Markiem towarzyszył wokalnie Korze. Grupa grała dość agresywną odmianę rocka. W maju 1979 roku John odszedł z Maanamu i zaczął dalej szukać swojej muzycznej drogi.

Z Alkiem Mrożkiem, Kazimierzem Cwynarem i Leszkiem Chalimoniukiem sformował własny zespół o nazwie Porter Band. Grali przede wszystkim nową falę rocka. Do dziś zespół Porter Band i ich legendarny album "Helicopters" uznawany jest za jedną z najważniejszych płyt w historii polskiego rocka.

W okresie największej popularności John nieoczekiwanie rozwiązał Porter Band i zdecydował się pozostać artystą z 'muzycznego offu'. W 1982 r. grał muzykę rockowo-jazzową w China Disco.

Później powrócił do korzeni i gitary akustycznej. Nagrał pierwszą płytę 'unplugged' w Polsce. Album nosił tytuł 'Magic moments' i o kilka lat wyprzedził światową modę na nagrania tego typu.

John też razem z Maciejem Zembatym realizował muzycznie jego wizję poezji i twórczości Leonarda Cohena. Przebieg drogi muzycznej świadczy o tym, że John lubi eksperymentować, ale zawsze zachowuje dobrą formę jako twórca i wykonawca.

W 1999 r. z inicjatywy Krzysztofa Zawadki powstał nowy skład Porter Band, z którym nagrał płytę 'Electric'.
W lutym 2002 roku, w jednej z piosenek na nową płytę Psychodelikatesy - 'For you', a w duecie zaśpiewała Anita Lipnicka. Jak się później okazało, było to początkiem całkiem nowej drogi muzycznej Johna.
W maju 2002 r. rozpoczęły się prace nad nowym projektem realizowanym wraz z Anita Lipnicką. Album nosi tytuł 'Nieprzyzwoite piosenki' i powstawał przez blisko rok w Londynie.


Kontakt - management:
Management Adapter - Magdalena Falkowska
tel. 502 532 490

http://www.johnporter.com.pl