Roksana Vikaluk urodziła się na Ukrainie w Tarnopolu. Od dzieciństwa interesowała się muzyką - graną, śpiewaną, ludową, współczesną. Naukę gry na fortepianie rozpoczęła dość wcześnie, później kontynuowała ją w średniej szkole muzycznej. Do Polski przyjechała w 1994 r. Początkowo miał to być tylko krótki wyjazd, ale okazało się, że została na stałe i teraz Polska jest dla niej drugim domem.

W Polsce podjęła dalszą naukę muzyki, początkowo - dzięki staraniom i wsparciu Ewy Bem oraz pod jej czujnym okiem - w Policealnym Studium Jazzowym w Warszawie w klasie śpiewu.

Mieszkając na Śląsku poznała i nawiązała współpracę z Józefem Skrzekiem, założycielem legendarnej grupy SBB. Znajomość ta zaowocowała z biegiem lat wydaniem wielu wspólnych produkcji audio i wideo, a także powstaniem zespołu 'In Corpore' w składzie: J. Skrzek - instrumenty klawiszowe, P. Wojtasik - trąbka, M. Muzykant - instrumenty perkusyjne, R. Vikaluk i A. Karmańska-Poniszowska - śpiew, W. Muzykant, A. Zeliszek - ruch sceniczny. Był to dla niej ważny kontakt z formą spektaklu muzycznego, zawierającego ilustracje filmowe oraz taniec nowoczesny. Potem było wiele innych wspólnych przedsięwzięć (m.in. występ solowy w Filharmonii Narodowej, udział w jubileuszowym koncercie SBB w Sali Kongresowej PKiN), a Józef Skrzek po dziś dzień pozostaje jej mistrzem artystycznym.

 

W 1999 r. Roksana przeniosła się do Warszawy, gdzie powstała grupa Mizrah, której była współzałożycielem i liderem (R. Vikaluk - wokal, piano, R. Borowski - flety, P. Aleksandrowicz - gitara, W. Traczyk - kontrabas, M. Trela - perkusja). Zespół na konkursie 'Nowa Tradycja' w Warszawie zdobył wyróżnienie, co zaowocowało nagraniem płyty 'Mizrah', która ukazała się nakładem Jazz Forum Records w 2002 r. Na krążku pojawiły się jazzowe aranżacje kompozycji Roksany oraz muzyki wschodnioeuropejskiej. Innym ciekawym epizodem w jej życiu była współpraca z flecistą Ryszardem Borowskim. Razem wykonywali program złożony z własnych kompozycji, opracowań utworów muzyki dawnej oraz muzyki ludowej.

 

Choć Roksana prawie cały czas przebywa w Polsce, jej korzenie są nadal na Ukrainie. Bardzo często wraca na Ukrainę nie tylko do domu rodzinnego, ale również po to, by tam koncertować i nagrywać. Brała udział m.in. w Ogólnoukraińskim Festiwalu Jazzowym w Tarnopolu. Nagrała standardy jazzowe dla Radia Ukraina, jak również teledysk do standardu L. Hamptona 'Midnight Sun', który pojawił się na liście przebojów w pierwszej dziesiątce. Od pewnego czasu koncentruje się na zgłębianiu ukraińskiej archaicznej muzyki ludowej. Coraz większe miejsce w twórczości Roksany zajmują opracowane przez nią starodawne motywy ukraińskie. Artystka pojawia się cyklicznie na Festiwalu Ukraińskiej Kultury w Sopocie: w 2003 r. z zespołem (R. Vikaluk - śpiew, R. Borowski - flet, J. Orłowski - gitara, W. Pulcyn - kontrabas, R. Siwak - instrumenty perkusyjne), w 2005 r. prezentując materiał solowy.

 

Kontakt:
https://pl-pl.facebook.com/roksana.vikaluk
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
http://roksana.com.pl