Formacja Odo Irawo została utworzona w Polsce przez perkusjonalistę Davida Saucedo Valle w 2004 roku, który wiele lat spędził na naukce grania na Kubie i w Anglii.
Muzyka wykonywana przez zespół to rytualne rytmy perkusyjne religii afrokubańskiej Santeria, zwanej też Regla de Ocha, w której praktykowany jest kult Orishas. Wykonuje się ją na trzech bębnach Bata, które posiadają format klepsydry i dwie membrany. Gra się na nich w pozycji poziomej uderzając rękami obustronnie w bęben. W ten sposób uzyskuje się basowy dźwięk rytmiczny, który wykonywany instrumentalnie nosi nazwę Oru del Igbodu. Natomiast włączając taniec i śpiew będzie to Oru Cantado lub Guemilere. Rytmy wykonywane przez zespół są w swoim brzmieniu pierwotne i fascynujące dzięki skomplikowanym interakcjom między partiami poszczególnych bębnów. Jest to dokładnie ten repertuar, któremu na Kubie towarzyszy rytualny śpiew i taniec dedykowany Orishas.

Występy zespołu to okazja bezpośredniego zapoznania się z tą barwną tradycją. Zespół występował w licznych klubach w Warszawie i całej Polsce (m.in. Jazzgot, Maska, Enklawa, Tygmont, Klub Pod Aniołem) oraz w Programie II Polskiego Radia. Pokaz gry na bębnach bata w wykonaniu Odo Irawo bywał również elementem imprez zamkniętych (m.in. Ambasada Kuby, Ambasada Meksyku), gdzie wielokrotnie spotykał się z zainteresowaniem i żywiołowym przyjęciem. Muzycy Ido Irawo propagują kulturę afrokubańską prowadząc warsztaty gry na bębnach bata. Od dłuższego czasu zespół współpracuje ze znanymi w Polsce kubańskimi artystami Milagros Abreu i Alexis Vinent, których umiejętności taneczne i wokalne nadają niepowtarzalny klimat podczas koncertów Odo Irawo.

Skład zespołu:
  • David Saucedo Valle
  • Przemek Kalinka
  • Honorata Kużuchowska
  • Magdalena Wieczorek-Duchewicz
  • Jacek Atamaniuk


www.niezla-agentka.pl/?dzial=koncerty&fun=pokaz_kategorie&id_kategorii=387

Street Party

Street Party

Street Party

Dzień Uchodźcy