Stasys Eidrigevičius urodził się 24 lipca 1949 r. w Mediniškiai w Litwie. Jego ojciec był Polakiem, matka Litwinką. Światowej sławy malarz, plakacista, twórca ekslibrisów, rysunków, fotografii, ilustracji do książek, happeningów, instalacji. Od 1980 roku na stałe mieszka w Warszawie.

W latach 1964-1968 uczęszczał do Szkoły Rzemiosł Artystycznych w Kownie, gdzie uczył się na wydziale artystycznego projektowania wyrobów ze skóry. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał za okładki książkowe ze skóry. Studia artystyczne na wydziale malarstwa i grafiki rozpoczął w 1968 roku w Instytucie Sztuk Pięknych w Wilnie, gdzie uzyskał dyplom w 1973 roku.

Stasys zaczynał od exlibrisów oraz małych form graficznych (akwaforta, akwatinta) i malarskich (gwasz, pastel). Artysta posługuje się głównie rysunkiem, a jego warsztat jest niezwykle prosty: węgiel, kredki, pastele, czasami gwasz. Technikę pasteli artysta odkrył dla siebie w 1984 roku w Berlinie Zachodnim i od tego czasu stała się jednym z jego głównych środków artystycznej wypowiedzi.

Znany i ceniony jest m.in. dzięki swoim portretom. Na przełomie lat 80. i 90. powstał TEATR TWARZY w technice pasteli, przedstawiający wizerunki twarzy w różnych stadiach jej odsłonięcia. Stasys rysował twarze skryte za półprzezroczystymi zasłonami, zabandażowane strzępami szmat, zakryte maskami z gliny lub papieru. Artysta maluje też portrety grupowe, odczytywane jako metafora relacji międzyludzkich (Kłótnia, Bracia). Innym znanym cyklem artystycznym są drewniane maski i obiekty rozwinięte później w przestrzenne aranżacje parateatralne.

W 1993 roku Eidrigevicius zadebiutował na scenie Teatru Studio w Warszawie utworem 'Biały Jeleń', który sam wyreżyserował, zagrał w nim, wykonał scenografię, kostiumy i maski. Propozycja przyszła od Jerzego Grzegorzewskiego, tuż po wystawie Stasysa 'Historia i życie' w Galerii Studio. Przedstawienie zostało oparte na faktach biograficznych, artysta przywołał w nim pamięć o rodzicach, ożywił swoje wspomnienia z dzieciństwa, wprowadził postacie ze swojej sztuki. Narracja zbudowana była z symbolicznych scen, w których figury realnie istniejących osób wplecione były w relacje z bohaterami grafik i obrazów Stasysa.

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, wśrod nich: III nagrody na XVI Międzynarodowej Konwencji Ex librisu w Portugalii; brązowego medalu na wystawie zorganizowanej z okazji Targów Książki w Lipsku (1984); I nagrody oraz nagrody publiczności na II Międzynarodowym Salonie Plakatu w Paryżu (1987); nagrody głównej na VIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Lahti w Finlandii (1998); brązowego medalu na XIII Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1990).

Wystawiał m.in. w Stanach Zjednoczonych, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii.

Artykuł o Stasysie na portalu Niezła Sztuka


Wybrane wystawy indywidualne:

1979 - Galeria Krytyków, Warszawa
1982 - Galeria 2016, Neuchatel, Szwajcaria
1984 - Galerie Mesmer, Bazylea
1986 - Galeria St. Xavier, Chicago
1986 - Galeria Zapiecek, Warszawa
1987 - Galeria NDA, Sapporo, Japonia
1988 - Muzeum Narodowe, Wrocław
1990 - Galeria Creation, Tokio
1992 - Galeria Studio, Warszawa
1992 - Wystawa Retrospektywna, BWA, Kraków
1993 - Wystawa Retrospektywna, Centrum Sztuki Współczesnej, Wilno
1995 - Galeria Sotheby, Sztokholm
1995 - OCON-O-STASYS, Museo Nacionale de la Estampa, Mexico City
1996 - Muzeum Sztuki, Mikkeli, Finlandia
1999 - Duńskie Muzeum Plakatu, Arhus, Dania
2000 - Muzeum Narodowe, Wilno
2002 - Muzeum Plakatu, Wilanów, Warszawa
2006 - Mini retrospektywa prac artysty w ramach Dni Litwy w Polsce 2006, Centrum Kultury Litewskiej, Warszawa

 

 

www.eidrigevicius.com 
www.poster.com.pl/stasys.htm
www.chenzhengda.com/designer/stasys.htm