Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego. Swoje życie zawodowe związała z popularyzacją w Polsce literatury, kultury i sztuki ukraińskiej.

Aleksandra Hnatiuk, nazywana w Polsce po prostu jako Ola Hnatiuk, przyszła na świat 11 listopada 1961 roku. Jest absolwentką Uniwersytetu Warszawskiego, doktorem habilitowanym nauk humanistycznych.

Obecnie pracuje jako profesor nadzwyczajny w Instytucie Slawistyki Polskiej Akademii Nauk oraz w Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego.
Swoje życie zawodowe związała z popularyzacją w Polsce literatury, kultury i sztuki ukraińskiej.
Studenci Uniwersytetu Warszawskiego uwielbiają ją przede wszystkim za uśmiech oraz za to z jak wielką pasją potrafi mówić o Ukrainie i tematach z nią związanych. Podczas zajęć na sali panuje absolutna cisza. Wszyscy wpatrzeni słuchają i notują.

W latach 2006-2010 Aleksandra Hnatiuk pełniła funkcję radcy Ambasady RP w Kijowie.
Podczas swojej pracy związanej z Ukrainą wydała zbiorki poezji Ihora Kałyncia, Wasyla Holoborod'ki, a także Historię Ukrainy Natalii Jakowenko, eseje i powieści Jurija Andruchowycza. Jest również autorką wielu esejów i tekstów krytyczno-literackich na łamach m.in.: 'Znaku', 'Kultury', 'Kresów', 'Literatury na świecie' oraz wielu czasopism wydawanych na Ukrainie.

W 2012 została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Kontakt:
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Ola_Hnatiuk
https://bip.brpo.gov.pl/pl/osoba/ola-hnatiuk